Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu na niebiesko

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   31-03-2011, 16:07

Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu na niebiesko Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Organizacje pomagające chorym na autyzm zachęcają, by w sobotę (2 kwietnia) ubrać się na niebiesko i dołączyć do akcji "Zaświeć się na niebiesko". Ma ona zwiększać świadomość społeczną na temat autyzmu, na który cierpi ok. 5 mln osób na świecie.

W sobotę (2 kwietnia) po raz czwarty obchodzić będziemy Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, ustanowiony przez ONZ. Autyzm uznany został za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata – obok raka, cukrzycy i AIDS.

Eksperci ONZ zwracają uwagę, że autyzm to niepełnosprawność, z którą ludzie borykają się przez całe życie. Dotyka dzieci na całym świecie niezależnie od płci, rasy i statusu społeczno-ekonomicznego. Stanowi wyzwanie dla długoterminowej opieki zdrowotnej, edukacji, programów szkoleniowych i interwencyjnych.

Według danych organizacji Autism Europe, 0,6 proc. populacji Unii Europejskiej dotkniętych jest autyzmem, co stanowi około 5 mln osób (szacunki z 2009 r.). Przyjmując dane z badań epidemiologicznych przeprowadzanych w różnych krajach, szacuje się, że w Polsce może być co najmniej 30 tys. chorych.

Fundacja SYNAPSIS (diagnozuje ponad 150 dzieci z autyzmem rocznie) i inne organizacje działające w Polsce na rzecz chorych na autyzm organizują z okazji Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu akcję „Zaświecić się na niebiesko”. 1 i 2 kwietnia na niebiesko oświetlone zostaną m.in. Empire State Building w Nowym Jorku i CN Tower w Toronto.

Fundacja SYNAPSIS ma nadzieję, że do tego grona dołączy także warszawski Pałac Kultury i Nauki. Zachęca wszystkich, by włączyli się w akcję, ubierając się na niebiesko, dołączając jakiś niebieski element do swojego stroju, zmieniając wyświetlacz w telefonie na niebieski, zmieniając kolor swojej strony internetowej na niebieski lub wprowadzając na nią dowolny niebieski element.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH