Symptomy, które mogą wskazywać na ryzyko udaru już 10 lat przed jego wystąpieniem

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   12-07-2021, 19:03

Symptomy, które mogą wskazywać na ryzyko udaru już 10 lat przed jego wystąpieniem Wyniki tych badań wskazują, że u osób, u których ma wystąpić, udar pierwsze sygnały zaczynają pojawiać się już około 10 lat wcześniej Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

U osób, u których ma wystąpić udar, pierwsze sygnały zaczynają pojawiać się już około 10 lat wcześniej. Jakie to sygnały?

Pogorszenie funkcji poznawczych może sygnalizować zwiększone ryzyko wystąpienia udaru mózgu w ciągu kolejnych 10 lat – wynika z analizy opublikowanej przez „Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry”.

Badania wśród 14 712 osób

Holenderscy naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie prowadzili badania wśród 14 712 osób. Informacje dotyczące ich zdrowia gromadzone były w latach 1990-2018.

Dane na temat funkcji poznawczych i codziennego funkcjonowania 1662 uczestników, u których wystąpił udar zestawiano z informacjami dotyczącymi osób bez udaru (pochodziły one z okresu 10 lat przed udarem). Każdego pacjenta porównywano z trzema bez udaru tej samej płci i w tym samym wieku.

Badacze zauważyli, że u osób z udarem objawy pogorszenia funkcji poznawczych i problemów w codziennym funkcjonowaniu pojawiały się już w okresie 10 lat przed wystąpieniem epizodu.

Osoby z zaburzeniami poznawczymi mogą być bardziej narażone

Szereg przeprowadzonych testów obejmował funkcje poznawcze (m.in. koncentrację, funkcje językowe, uczenie się i zapamiętywanie), czas reakcji, koordynację i sprawność ruchową oraz występowanie trudności w wykonywaniu codziennych czynności.

- Wyniki tych badań wskazują, że u osób, u których ma wystąpić, udar pierwsze sygnały zaczynają pojawiać się już około 10 lat wcześniej. Osoby z zaburzeniami poznawczymi i funkcjonalnymi mogą być zatem bardziej narażone. Postępujące pogorszenie funkcji poznawczych i pojawienie się problemów w codziennym funkcjonowaniu sugeruje, że uszkodzenia spowodowane takimi czynnikami jak choroba małych naczyń mózgowych, neurodegeneracja czy stan zapalny, mogą akumulować się w mózgu już lata przed wystąpieniem epizodu - piszą autorzy.

Źródło: https://jnnp.bmj.com/content/early/2021/06/25/jnnp-2021-326043

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH