Szczczepionka terapeutyczna przeciwko HIV? - jest nadzieja

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   15-11-2010, 08:28

Pozytywne rezultaty przyniosły badania nad włoską szczepionką terapeutyczną przeciwko HIV - poinformowali włoscy badacze, którzy przystąpili do drugiej fazy eksperymentów. Ich zdaniem preparat regeneruje system immunologiczny.

Wyniki eksperymentów, jakim poddano dotychczas 87 pacjentów w wieku od 18 do 58 lat w 11 ośrodkach we Włoszech, opublikowano w piśmie naukowym PLoS ONE.

Badaniami kieruje Barbara Ensoli, która od 10 lat pracuje nad stworzeniem skutecznego leku przeciwko AIDS. Według ustaleń jej zespołu szczepionka działa „uderzając” w proteinę Tat, którą zawiera wirus HIV i która jest motorem umożliwiającym jego odnawianie się i szerzenie w organizmie zakażonego.

– Zobaczyliśmy, że szczepionka dociera tam, gdzie zatrzymują się lekarstwa – powiedziała Ensoli.

Podkreśliła, że lekarstwa redukują liczbę krążących cząsteczek wirusa, ale nie są w stanie ich wyeliminować, przez co chroni się on w organizmie tam, gdzie może.

– Szczepionka wydaje się przywracać system immunologiczny do stanu równowagi – wyjaśniła włoska uczona z Wyższego Instytutu Zdrowia.

Według przekazanych przez nią informacji, 48 tygodni po podaniu preparatu wyniki pacjentów wciąż poprawiają się, a choroba przestaje nieść zniszczenie.

W obecnej drugiej fazie eksperymentów zaszczepionych ma zostać 160 ochotników. Na to jednak – podkreślono – potrzebne są dalsze fundusze.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH