Szczepią zdrowe nawyki przeciwko grypie i pneumokokom

FARMAKOTERAPIA

Autor: PPX/rynekzdrowia.pl   06-10-2010, 09:31

Centra Medyczne Falck organizują w całym kraju bezpłatne szczepienia przeciw grypie oraz pneumokokom.

W ramach profilaktyki w leczeniu grypy w sześciu regionach Polski zostanie przeprowadzona akcja bezpłatnych szczepień dorosłych pacjentów z chorobami przewlekłymi, pod hasłem „Zaszczep zdrowe nawyki".

W ramach drugiej edycji kampanii zaplanowano ok. 3000 bezpłatnych szczepień przeciw grypie oraz przeciw pneumokokom. Szczepienia realizowane będą w Centrach Medycznych Falck: w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie.

Jak przypominają organizatorzy w rozpoczynającym się sezonie jesiennym na grypę może zapaść nawet kilka milionów Polaków. Szczególnie zagrożeni są seniorzy i osoby z przewlekłymi chorobami układów: sercowo-naczyniowego, oddechowego i cukrzycą.

Pomysłodawcy akcji podkreślają, że po raz pierwszy w Polsce szczepienie przeciw grypie będzie mogło być realizowane metodą śródskórną. Dodatkowo wszystkie szczepionki na grypę sezonową będą uodparniały także na wirusa grypy pandemicznej.

Szefowa Krajowego Ośrodka ds. Grypy, prof. Lidia Brydak podkreśla, że skuteczność szczepionki przeciwko grypie sezonowej wynosi 70 - 90 proc. Jeżeli nawet dojdzie do zakażenia wirusem nie będącym w składzie szczepionki na dany sezon epidemiczny, to i tak grypa przebiega bez powikłań. Dlatego jest ona wielką zwolenniczką szczepień.

Patronat merytoryczny nad kampanią sprawują Polskie Towarzystwo Chorób Płuc oraz Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej. Partnerami akcji szczepień są Centra Medyczne Falck oraz firma Sanofi Pasteur.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH