Szczepienia dzieci przeciw grypie: dlaczego jest małe zainteresowanie?

FARMAKOTERAPIA

Autor: OPZG/ rynekaptek.pl   16-02-2021, 15:02

Szczepienia dzieci przeciw grypie: dlaczego jest małe zainteresowanie? Ankietę przeprowadzono na grupie 616 osób. 38 procent odpowiedziało, że zaszczepiło dzieci w tym sezonie Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy (OPZG) przeprowadził ankietę dotyczącą szczepień przeciwko grypie u dzieci w sezonie 2020/2021. Jak wynika z badania, najpopularniejszym powodem niechęci jest przekonanie o braku skuteczności szczepionki. Ale są też inne.

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy przeprowadził ankietę dotyczącą szczepień przeciwko grypie u dzieci w sezonie 2020/2021.

Ankietę przeprowadzono na grupie 616 osób. 38 procent odpowiedziało, że zaszczepiło dzieci w tym sezonie.

Wśród najpopularniejszych powodów niechęci do nieszczepień dzieci jest przekonanie o braku skuteczności szczepionki (22%), twierdzenie, że dziecko nigdy nie przechodziło grypy (21%) oraz brak rekomendacji szczepienia ze strony pediatry (17%).

Kolejną przyczyną nieszczepienia dzieci, podawaną przez 9% ankietowanych była obawa dziecka przed igłą i zastrzykiem.

Zgodnie z rekomendacjami Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, szczepienie przeciw grypie jest zalecane u wszystkich dzieci w wieku od 6 miesięcy do 18 lat. Optymalnie powinno być zrealizowane na początku sezonu grypowego.

W sezonie 2020/2021 dzieciom zalecane są cztery szczepionki 4-walentne.

Dzieci w wieku od 6 miesięcy do końca 24. miesiąca życia mogą być szczepione jedynie szczepionką inaktywowaną, podawaną domięśniowo (preparaty Fluarix Tetra, Vaxigrip Tetra).

U dzieci w wieku od ukończenia 24. miesiąca życia do ukończenia 18. roku życia można zastosować szczepionkę inaktywowaną (j.w., ≥3 lat także Influvac Tetra) lub żywą atenuowaną szczepionkę donosową (Fluenz Tetra).

Ankietę przeprowadzono na grupie 616 osób. Analizę przygotowano na podstawie wyników badania omnibusowego, zbieranych za pomocą kwestionariusza ankiety online w okresie 26-27 lutego 2021 r. w celu sprawdzenia opinii rodziców do szczepienia dzieci przeciw grypie.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH