Szczepienia p/ COVID-19 w ciąży? Trwają badania przedkliniczne

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   14-12-2020, 12:33

Szczepienia p/ COVID-19 w ciąży? Trwają badania przedkliniczne Piotr Rzymski tłumaczył, że bez przeprowadzenia badań klinicznych na dużej, reprezentatywnej grupie kobiet w ciąży, nie ma możliwości, by dopuścić do użytku szczepionkę dla tej grupy (fot. Pixabay)

Planowane są badania bezpieczeństwa i immunogenności szczepionki przeciw COVID-19 u kobiet w ciąży i w okresie laktacji – mówił PAP dr hab. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu. Dodał, że teraz trwają badania przedkliniczne w modelu zwierzęcym; ich wstępne wyniki powinny być znane jeszcze w grudniu.

- Chociaż kobiety w ciąży nie są w grupie najwyższego ryzyka, to z niektórych obserwacji wynika, że gdy chorują na COVID-19, mogą być narażone na przedwczesny poród. Badania wskazują także, że połowa noworodków z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 to wcześniaki, wymagające specjalistycznej opieki medycznej tuż po narodzinach. W związku z tym rozważenie ewentualnego zastosowania szczepionki u kobiet w ciąży - aby chronić zarówno je same, jak i dzieci przed potencjalnymi konsekwencjami zakażenia koronawirusem - jest w pełni uzasadnione - podkreślił ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dr hab. Piotr Rzymski.

Ekspert wskazał, że koncern Pfizer planuje przeprowadzenie badań bezpieczeństwa i immunogenności pośród kobiet w ciąży i w okresie laktacji. Jednak aby takie badania przeprowadzić, muszą one zostać poprzedzone badaniem bezpieczeństwa reprodukcyjnego w modelu zwierzęcym.

- Wstępne wyniki eksperymentów prowadzonych w modelu zwierzęcym powinny być dostępne w połowie grudnia. Jeżeli rezultaty okażą się pozytywne, będzie możliwe rozważenie badania klinicznego z udziałem kobiet ciężarnych. Bardzo możliwe, że takie testy mogłyby rozpocząć się w Stanach Zjednoczonych już w styczniu 2021 roku, ale to zależy od decyzji instytucji regulatorowej, która podjęta zostanie w oparciu o rekomendację panelu niezależnych ekspertów na podstawie oceny wyników badań eksperymentalnych - zaznaczył.

Jak informowaliśmy, w Wielkiej Brytanii, w której od 8 grudnia podawana jest szczepionka Pfizera, przeciwwskazaniem do zaszczepienia się przeciwko COVID-19 aktualnie oferowaną w Wielkiej Brytanii szczepionką jest ciąża lub planowanie zajścia w ciążę w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Nie jest konieczne wykonywanie testu ciążowego przed podaniem szczepionki. Kobietom należy doradzić, aby unikały zajścia w ciążę przez dwa miesiące po podaniu drugiej dawki szczepionki. Jeśli odkryją, że są w ciąży w trakcie kursu szczepienia, drugą dawkę należy podać dopiero po urodzeniu dziecka.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH