Szczepienia przeciw gruźlicy a COVID-19: dzięki profilaktyce uniknęliśmy najgorszego?

FARMAKOTERAPIA

Autor: KL/rynekaptek.pl   29-05-2020, 11:21

Szczepienia przeciw gruźlicy a COVID-19: dzięki profilaktyce uniknęliśmy najgorszego? Koronawirus nie doprowadził w naszym kraju do takiej skali zgonów jak w państwach basenu śródziemnomorskiego i USA (Fot. Archiwum)

W Polsce od lat 50. XX wieku obligatoryjnie podaje się szczepionkę przeciwko gruźlicy. Od 2006 r. szczepienia wykonuje się tylko jeden raz, zaraz po urodzeniu. Z takiej profilaktyki przed lat wycofały się m.in. Włochy, Hiszpania oraz USA. Czy dzięki szczepieniom BCG polska populacja łagodniej przechodzi epidemię koronawirusa?

Grupa Polskich naukowców rusza z badaniem, które ma sprawdzić czy szczepienia przeciw gruźlicy (BCG) mogą lepiej chronić przed chorobą COVID-19.

To czy taka korelacja istnieje sprawdzają też badacze m.in. w Japonii, Holandii, Niemczech oraz Australii. Projekt jest randomizowanym badaniem kliniczno-kontrolnym realizowanym w ramach konsorcjum 5 ośrodków w Polsce, którego liderem jest Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. W konsorcjum wszedł m.in. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, gdzie koordynatorem projektu jest prof. Łukasz Krzych, kierownik Katedry i Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii SUM.

W badaniu uczestniczą także Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika i Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiegow Krakowie, Szpital Bielański i Szpital Praski w Warszawie oraz Kliniczny Szpital Wojewódzki im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie i Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny w Brzozowie. Jest ono finansowane przez Agencję Badań Medycznych w ramach szybkiej ścieżki, wspierającej opracowanie skutecznych metod diagnostyki i leczenia koronawirusa.

Jak wyjaśnia prof. Łukasz Krzych, projekt będzie realizowany w czterech aglomeracjach: warszawskiej, krakowskiej, śląskiej i rzeszowskiej. Do udziału w nim zostanie zrekrutowanych tysiąc aktywnych zawodowo pracowników ochrony zdrowia w tym: lekarze, pielęgniarki, położne, diagności laboratoryjni, ratownicy medyczni , fizjoterapeuci, salowe - czyli personel będący na pierwszej linii frontu w kontakcie z pacjentami potencjalnie zakażonymi koronawirusem.

Badanie ma pomóc ocenić, czy szczepienie BCG ma wpływ na łagodniejszy przebieg zachorowań na COVID-19 w Polsce.

Taką hipotezę wysunęli specjaliści New York Institute of Technology. Z ich dotychczasowych, wstępnych obserwacji wynika, że w krajach realizujących program szczepień przeciwko gruźlicy, mniej jest zachorowań i zgonów z powodu COVID-19. W ich opinii szczepionka miałaby chronić przed infekcjami, ponieważ zwiększa ogólną odporność organizmu.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH