Szczepionka AstraZeneca będzie stosowana u osób od 18. do 65. roku życia

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/Rynek Zdrowia   12-02-2021, 11:20

Szczepionka AstraZeneca będzie stosowana u osób od 18. do 65. roku życia szczepienia Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Decyzją Rady Medycznej szczepionka AstraZeneca może być stosowana u osób od 18. do 65. roku życia - poinformował szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk. Zaszczepić będą się więc mogli wszyscy nauczyciele do 65. roku życia i zapisać na szczepienie od poniedziałku.

- Rada Medyczna wczoraj przyjęła takie wytyczne, które znalazły odzwierciedlenie z kolei w wytycznych i stanowisku ministra zdrowia. Te wytyczne mówią, że szczepionka AstraZeneca może być stosowane u osób od 18. do 65. roku życia - powiedział Dworczyk w piątek (12 lutego) w Programie Trzecim Polskiego Radia.

Zaznaczył, że ma to istotne konsekwencje, jeżeli chodzi o Narodowy Program Szczepień. - Wszyscy nauczyciele do 65. roku życia będą mogli się szczepić, więc od poniedziałku, kiedy rozpoczynamy kolejny etap zapisów dla nauczycieli, również te osoby, które do tej pory nie mogły się zapisywać na szczepienia będą mogły zapisać się - powiedział szef KPRM.

- Również grupa zero, w której jeszcze jest kilkaset tysięcy osób niezaszczepionych, również będzie szczepiona szczepionką AstraZeneca - powiedział Dworczyk i dodał, że chodzi o pracowników niemedycznych, bo lekarze w 94 proc. się zaszczepili.

Szef KPRM był także pytany, czy opinia Rady Medycznej zmienia coś, jeżeli chodzi o ogólne tempo szczepień i ich harmonogram. Według niego, nie będzie to "miało jakiegoś zasadniczego wpływu na tempo szczepień i sposób realizacji".

"Ważne są też wytyczne dotyczące odstępu między pierwszą a drugą dawką, bo dzięki nowym badaniom, które cały czas analizujemy, które też członkowie Rady Medycznej analizują, wiemy, że ta szczepionka nabiera pewnej mocy po nieco dłuższym terminie, stąd wytyczne, żeby drugie szczepienie szczepionką AstraZeneca wykonywać między 10 a 12 tygodniem po wykonaniu pierwszego szczepienia i takie zalecenie się znalazło również w polskim systemie i będziemy je realizować w Polsce" - poinformował Dworczyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH