Szczepionka AstraZeneca może powodować zakrzepy krwi?

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJ/ PAP   11-03-2021, 12:52

Szczepionka AstraZeneca może powodować zakrzepy krwi? Dania wstrzymuje szczepienia preparatem AstraZeneca. Powodem są przypadki zakrzepów krwi Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Duńska Krajowa Rada ds. Zdrowia poinformowała w komunikacie o wystąpieniu kilku poważnych przypadków zakrzepów krwi u osób, które zostały zaszczepione preparatem AstraZeneca. Szczepienia wstrzymano.

Duńskie władze poinformowały o wstrzymaniu szczepień przeciwko Covid-19 preparatem AstraZeneca po zgonie osoby, która przyjęła szczepionkę. Podejrzewa się, że specyfik może powodować zakrzepy krwi.

Poważne skutki uboczne
- Możliwy jest poważny efekt uboczny w postaci śmiertelnych zakrzepów krwi. Działamy wcześnie, aby zbadać, czy istnieje związek przyczynowo-skutkowy - napisał na Twitterze minister zdrowia Danii Magnus Heunicke. 

Duńska Krajowa Rada ds. Zdrowia poinformowała w komunikacie o wystąpieniu kilku poważnych przypadków zakrzepów krwi u osób, które zostały zaszczepione preparatem AstraZeneca.

- Wstrzymanie jednej ze szczepionek nie jest łatwą decyzją, ale musimy reagować szybko, gdy istnieje wiedza o możliwych poważnych skutkach ubocznych. Musimy to wyjaśnić, zanim będziemy kontynuować stosowanie szczepionki AstraZeneca - stwierdził dyrektor Krajowej Rady ds. Zdrowia Soren Brostrom.

Muszą poczekać na drugą dawkę
Szczepienia preparatem AstraZeneca zostały wstrzymane w Danii na 14 dni, następnie zostanie dokonana nowa ocena sytuacji.

Według duńskich władz zdrowotnych osoby, które zostały zaszczepione wstrzymanym preparatem pierwszy raz będą musiały poczekać na drugą dawkę. Wszystkie rezerwacje na przyjęcie pierwszej dawki zostały anulowane. Jak oszacowano, jeśli specyfik AstraZeneca zostanie wycofany na stałe, krajowy program szczepień przeciwko Covid-19 poważnie się opóźni.

Premier Danii Mette Frederiksen z żalem przyjęła wiadomość o wstrzymaniu szczepień. - Bardzo nam zależy na szybkim zaszczepieniu całej ludności - powiedziała Frederiksen. Dania jest w trakcie otwierania kraju po kilku miesiącach surowych restrykcji przeciwepidemicznych.

Zgłoszone działania niepożądane
Ogólne bezpieczeństwo stosowania szczepionki COVID-19 Vaccine AstraZeneca opiera się na okresowej analizie zbiorczych danych uzyskanych z czterech badań klinicznych przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, Brazylii i RPA.

Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi była tkliwość w miejscu wstrzyknięcia (63,7%), ból w miejscu wstrzyknięcia (54,2%), ból głowy (52,6%), zmęczenie (53,1%), ból mięśni (44,0%), złe samopoczucie (44,2%), gorączka (włączając uczucie gorączki (33,6%) oraz gorączkę >38oC (7,9%)), dreszcze (31,9%), ból stawów(26,4%) i nudności (21,9%).

Większość tych działań niepożądanych miała nasilenie od łagodnego do umiarkowanego i zwykle przemijała w ciągu kilku dni od otrzymania szczepionki. W porównaniu z pierwszą dawką, działania niepożądane zgłaszane po podaniu drugiej dawki były łagodniejsze i zgłaszane z mniejszą częstością.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH