Szczepionka przeciwko grypie podczas ciąży może chronić noworodka

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   07-10-2010, 10:33

Noworodki, których matki szczepią się na grypę w czasie ciąży, są mniej narażone na infekcje grypowe i hospitalizację z powodu problemów oddechowych przez pierwsze sześć miesięcy życia.

Podczas większości sezonów grypowych dzieci poniżej szóstego miesiąca życia zazwyczaj rzadziej chorują na grypę niż dzieci w wieku od 6. do 12. miesiąca życia. Wszystko wskazuje na to, że dzieje się tak dlatego, iż wciąż są chronione przez naturalne przeciwciała matek – informuje „Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine“.

Jak jednak zauważają naukowcy, podczas ostrych sezonów grypowych, takich jak w ubiegłym roku, właśnie najmłodsze dzieci, które nie mogą jeszcze otrzymać szczepionki, są znacznie bardziej narażone na ryzyko hospitalizacji, a nawet zgonu z powodu grypy niż dzieci nieco starsze.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom od dawna zaleca, by ciężarne kobiety szczepiły się przeciw grypie. Najnowsze badania dowiodły, że szczepionka ta ma bardzo istotne znaczenie również dla zdrowia dziecka.

Angelia Eick z Armed Forces Health Surveillance Center w Maryland przeprowadziła badania wśród 1160 matek i dzieci w rezerwatach Indian w Arizonie, gdzie noworodki są bardziej podatne na ostre infekcje dróg oddechowych niż dzieci w populacji ogólnej.

Badania objęły trzy sezony grypowe. Przed i po każdym z nich od matek i dzieci pobierano próbki krwi, a następnie całą grupę monitorowano pod kątem objawów grypy. Eick zauważyła, że dzieci kobiet, które zaszczepiły się przeciwko grypie, podczas pierwszego sezonu grypowego były o 41 proc. mniej narażone na infekcje grypowe i o 39 proc. mniej narażone na hospitalizację niż pozostałe maluchy.

Okazało się również, że dzięki zaszczepieniu matki, noworodki miały wyższy poziom przeciwciał zaraz po urodzeniu, a także w drugim i trzecim miesiącu życia.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH