Szczepionka przeciwko grypie skuteczna również u astmatyków

FARMAKOTERAPIA

Autor: Robert Gontarek/rynekaptek.pl   27-12-2010, 08:58

Szczepionka przeciwko grypie skuteczna również u astmatyków

Bez względu na stopień zaawansowania astmy, chorzy mogą być skutecznie szczepieni na grypę H1N1.

Silną reakcję odpornościową wywołuje już pojedynczy zastrzyk - informują badacze Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) w USA. Wyniki te są o tyle istotne, że podczas ostatniej pandemii astma była główną z chorób, które w powiązaniu z grypą prowadziły do hospitalizacji.

U astmatyków infekcja może powodować bardzo poważne powikłania ze strony układu oddechowego. Ponadto istnieje obawa, że długotrwałe stosowanie kortykosterydów w leczeniu astmy prowadzi do osłabienia skuteczności szczepień. Preparat skierowany przeciw wirusowi H1N1 jest obecnie jednym z komponentów sezonowej szczepionki na grypę.

Dane płynące z NIAID to rezultat badania klinicznego przeprowadzonego z udziałem pacjentów w wieku 12-79 lat. Zastosowano podział na dwie grupy. W skład pierwszej weszły osoby z łagodnym i umiarkowanym przebiegiem astmy, przyjmujące wziewnie (lub nie przyjmujące w ogóle) niewielkie dawki kortykosterydów. Do drugiej grupy trafili pacjenci w ostrym stadium choroby.

Połowa chorych z każdej grupy otrzymała szczepionkę w dawce 15 mcg, natomiast pozostali - w  dwukrotnie wyższej. Po trzech tygodniach szczepienie powtórzono w identycznych dawkach. Jak wykazały wyniki, już jednorazowe podanie 15 mcg uodporniło większość pacjentów z astmą, niezależnie od stopnia zaawansowania choroby. Wyjątek stanowili chorzy po 60 roku życia z ciężkim przebiegiem astmy, u których lepsze rezultaty przyniosła dawka 30 mcg. 

Źródło: National Institutes of Health, www.nih.gov
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH