Szczęście jest uwarunkowane genetycznie?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   10-05-2011, 08:03

Gen 5-HTT sprzyja poczuciu zadowolenia z życia - informuje pismo "Human Genetics".

Badania przeprowadzone przez Jana-Emmanuela De Neve z London School of Economics and Political Science obejmujące 2574 Amerykanów wykazały, że istnieją dwa warianty genu, który wpływa na zadowolenie (bądź niezadowolenie) ze swojego losu. Powtórzenie badań na innej grupie osób dało podobne rezultaty.

Osoby z dwiema długimi wersjami genu (każda z nich jest dziedziczona po jednym z rodziców) były zwykle bardziej skłonne do deklaracji, że są "bardzo zadowolone" z życia w porównaniu z osobami mającymi dwie krótkie wersje.

Gen 5-HTT bierze w mózgu udział w transporcie serotoniny, substancji związanej z dobrym nastrojem. Jak obliczył De Neve, posiadanie jednej długiej wersji genu zwiększa odsetek osób twierdzących, że są "bardzo zadowolone" o 8,5 proc., zaś dwie długie wersje aż o 17,3 proc.

W 2009 r. Elaine Fox Z University of Essex zauważyła, że osoby z długą wersją 5-HTT mają większą tendencję do koncentrowania się na pozytywnych stronach życia i rzadziej cierpią na depresję lub inne problemy psychiczne.

Badania przeprowadzone na bliźniętach wskazują jednak, że geny najwyżej w połowie (lub nawet w jednej trzeciej) odpowiadają za różnice w odczuwaniu szczęścia. Nie wiadomo też na razie, ile spośród nich może mieć na to wpływ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH