Szlaban na raka?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   06-01-2010, 08:12

Lek testowany pod kątem leczenia raka sutka i płuc, w badaniach przedklinicznych okazał się skuteczny w hamowaniu rozwoju raka mózgu i prostaty.

Działanie leku o nazwie imetelstat lub GRN163L badano narazie w hodowli izolowanych komórek ludzkich oraz na gryzoniach. Jak podkreśla dr Jerry Shay z UT Southwestern Medical Center, główny autor prac, wyniki badań są bardzo obiecujące. Ów lek bowiem atakuje nie tylko skupiska komórek nowotworowych, ale również pojedyncze komórki macierzyste raka, które są w największym stopniu odpowiedzialne za wzrost guzów nowotworowych.

Badanie działania leku na rozwój glejaka, najbardziej złośliwego ze wszystkich nowotworów mózgu występujących u dorosłych, przeprowadzono na myszach wykazało, że GRN163L pokonuje barierę krew mózg, co jest szczególnie istotne ponieważ wiele leków nie przedostaje się z krwiobiegu do mózgu, co znacznie utrudnia leczenie guzów ośrodkowego układu nerwowego.

Naukowcy badali telomery, rodzaj zabezpieczających nakładek na końcówki DNA, które określają maksymalną liczbę podziałów komórki. Telomery skracają się podczas każdego z podziałów, także kiedy struktury te osiągną swoją minimalna długość komórka przestaje się dzielić. W komórkach raka enzym o nazwie telomeraza odbudowuje skracające się telomery, przez co komórka może dzielić się w nieskończoność – zyskuje nieśmiertelność.

Nowy lek hamuje działanie telomerazy. Obecnie jest już badany klinicznie pod kątem leczenia raka sutka i płuc oraz przewlekłej białaczki limfocytarnej. Badając działania nowego leku na glejaka wykazano, że imetelstat blokuje działanie telomerazy w izolowanych komórkach macierzystych raka, często zabijając je. Połączenie imelestatu z radioterapią podnosi jego skuteczność.

Naukowcy wszczepili też myszom ludzkie komórki macierzyste i zaobserwowali, że lek dociera do mózgu oraz blokuje aktywność telomerazy w tkance nerwowej. Podczas badania raka prostaty, naukowcy wyizolowali komórki macierzyste raka z guza prostaty i stwierdzili, że imetelstat hamuje aktywność telomerazy, co powoduje znaczące skracanie się telomerów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH