Sztuczne krwinki jak prawdziwe

FARMAKOTERAPIA

Autor: Rzeczpospolita/rynekaptek.pl   16-12-2009, 09:27

Sztuczne krwinki jak prawdziwe Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy stworzyli z polimerów sztuczne komórki krwi. Jest szansa na to, że ich podawanie zastąpi tradycyjną transfuzję krwi.

Sztuczne czerwone krwinki zostały opracowane w University of California. Choć powstały z polimerów, to wyglądają jak prawdziwe i zachowują się tak samo. Są elastyczne i mogą przeciskać się przez naczynia włosowate. Wchłaniają i uwalniają rozmaite substancje, np. tlen. Mogą być używane do rozprowadzania po organizmie leków albo substancji kontrastujących stosowanych w badaniach obrazowych – donosi za New Scientist Rzeczpospolita.

Jak powstają sztuczne krwinki? Na początku swojego naturalnego istnienia komórki krwi mają kulisty kształt. Zmienia się on pod wpływem wystawienia na rozmaite substancje. W rezultacie dojrzałe komórki przybierają postać małych oponek. Cząsteczki o podobnym kształcie można uzyskać w laboratorium. Wystarczy namoczyć w rozpuszczalniku małe kuleczki stworzone z polimeru o nazwie PLGA. Następnie trzeba je pokryć warstwą białka. Kiedy rozpuści się polimerowy rdzeń, powstanie miękka, biodegradowalna skorupę proteinowa o takich samych właściwościach mechanicznych, jakie mają czerwone krwinki krwi.

Nie jest to pierwsza próba stworzenia czerwonych krwinek krwi, ale jedyna podczas której naukowcom udało się stworzyć cząsteczki o kształcie i elastyczności prawdziwych komórek. Kolejnym etapem badań będzie sprawdzenie ich działania w organizmach zwierząt.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH