Szukają sposobu na ograniczenie toksyczności leków przeciwnowotworowych

FARMAKOTERAPIA

Autor: Newseria/ rynekaptek.pl   01-09-2017, 13:10

Szukają sposobu na ograniczenie toksyczności leków przeciwnowotworowych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ograniczenie toksyczności preparatów przeciwnowotworowych może być kluczem do skutecznego leczenia, które zwykle trwa przez długi czas. Nad nowoczesnym systemem transportu leków, który doprowadzi cząsteczkę leku do komórek nowotworowych, oszczędzając po drodze te zdrowe, pracuje polska spółka NanoGroup.

- Obecne profile terapii przeciwnowotworowej najczęściej składają się z 2–3 preparatów przeciwnowotworowych. Ograniczenie toksyczności jednego lub kilku z nich przez zastosowanie nanocząstek pozwoliłoby na stosowanie ich w terapii skojarzonej z innymi lekami w programach przeciwnowotworowych, z potencjalnie wyższymi dawkami pozostałych, klasycznych leków – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes dr n. med. Adam Kiciak, członek zarządu NanoGroup.

Technologia opracowywana przez NanoVelos – spółkę z Grupy Nano, oparta jest o autorskie nanocząstki polisacharydowe. Transportowany przez nie lek do momentu uwolnienia z nanocząstki jest „niemy” klinicznie, co przekłada się na ograniczenie lub nawet brak działań niepożądanych. Uwolnienie leku z nanocząstki w miejscu docelowym, korzystnie w sposób celowany w środowisku nowotworowym, ujawni toksyczne cechy leku wobec komórek rakowych.

Do końca roku spółka chce zadebiutować na giełdzie i pozyskać środki finansowe między innymi na badania w prowadzonych projektach. - Naszym celem jest doprowadzić ten projekt do pierwszej fazy badań klinicznych na ludziach. Emisja giełdowa jest sposobem na pozyskanie wkładu własnego do dofinansowania oferowanego przez NCBiR – tłumaczy prezes NanoGroup.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH