Szybka analiza kandydatów na leki

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   10-03-2011, 10:03

Naukowcy opracowali nowoczesną metodę badania, czy dana substancja może być lekiem.

Za pomocą zaawansowanych technik holograficznej i spektroskopowej, monitorowali zmiany zachodzące we wnętrzu komórek stanowiących tkankę - informuje "Journal of Biomedical Optics".

Brak możliwości szybkiej analizy przydatności nowo powstających substancji chemicznych, jako różnego rodzaju leków, w tym przede wszystkim leków przeciwnowotworowych, to w dzisiejszych czasach poważny problem.

Wychodząc naprzeciw tym zapotrzebowaniom, naukowcy z Purdue University (USA) zbudowali nowe urządzenie analityczne - HTDS, ang. Holographic Tissue Dynamics Spectroscopy - które korzystając z techniki holograficznej i analiz spektroskopowych, pozwala na monitoring zmian ruchu wewnątrz żywych komórek.


Co ważne, analizę można skutecznie prowadzić na trójwymiarowych hodowlach tkanek, których skrawki mają nawet milimetrowe rozmiary. To bardzo istotne, gdyż większość podobnych badań prowadzi się jedynie na dwuwymiarowych hodowlach tkanek, których kształt i zachowanie znacząco różni się od normalnego funkcjonowania komórek wewnątrz żywych organizmów.


Procedura podglądania ruchów zachodzących wewnątrz komórek polega na prześwietlaniu komórek i tworzeniu obrazu, który następnie jest aktualizowany o zmiany zachodzące w czasie rzeczywistym.

Obraz jest tworzony na zasadzie hologramu, a aktualizacje obrazu komórek uzyskuje się poprzez zaawansowaną analizę spektrometryczną. Zamiany w uzyskiwanych spektrogramach można podzielić według ich częstotliwości, gdzie każda kolejna częstotliwość odpowiada innym organellom komórkowym.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH