Szybkie testy antygenowe do samodzielnego testowania wkrótce na rynku?

FARMAKOTERAPIA

Autor: AOTMiT   01-04-2021, 16:02

Szybkie testy antygenowe do samodzielnego testowania wkrótce na rynku? Wkrótce sami zbadamy czy mamy koronawirusa? Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Aktualnie na polskim rynku można kupić testy serologiczne do samodzielnego sprawdzenia obecności przeciwciał. Czy niedługo będą dostępne testy antygenowe do samodzielnej interpretacji wyników na obecność wirusa?

W Unii Europejskiej stają się dostępne szybkie testy antygenowe (Rapid antigen detection tests, RADTs), które mogą być stosowane jako samokontrola w celu wykrycia SARS-CoV-2 - powiadomiło Europejskie Centrum ds. Kontroli Chorób (ECDC) w komunikacie z marca br. (Considerations on the use of self-tests for COVID-19 in the EU/EEA).

Informację przekazała Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Testy te wymagają od osób indywidualnych pobrania próbki, przeprowadzenia testu i samodzielnej interpretacji wyników.

W czasie sporządzania dokumentu dostępnych było tylko kilka RADT do samodzielnego testowania na obecność COVID-19 i nie było żadnego RADT ze znakiem CE do samodzielnego testowania wprowadzonego na rynek UE zgodnie z Dyrektywą 98/79/EC.

Testy RADT niosą korzyści
"Z punktu widzenia zdrowia publicznego, samokontrola może przynieść korzyści, gdy jest stosowana jako uzupełnienie profesjonalnie administrowanych RADT lub testów RT-PCR. Mogą one poprawić dostępność do badań" - oceniają urzędnicy.

Pozwalają osobom indywidualnym na bardzo szybkie uzyskanie wyniku, co może pomóc we wczesnym wykrywaniu przypadków zakażeń i ograniczyć dalsze przenoszenie się choroby w społeczności.

Testy serologiczne a antygentowe
Aktualnie w ramach samodzielnego zbadania, również w Polsce, ze znakiem CE dostępne są testy serologiczne, służące do określenia obecności przeciwciał w organizmie.

Ich ograniczeniem jest to, że nie są przeznaczone do stosowania w sytuacjach nagłych, tj. nie służą do diagnozowania infekcji, które pojawiły się ledwie kilka dni wcześniej.

Produkcja przeciwciał rozpoczyna się od 1 do 3 tygodni po zakażeniu, dlatego obecnie dostępne testy mogą dać odpowiedź, czy już jakiś czas temu przechorowaliśmy COVID-19.

Testy serologiczne nie służą również zbadaniu tego czy obecnie jesteśmy zakażeni.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH