Ta choroba dla większości społeczeństwa pozostaje wyimaginowaną, wstydliwą ułomnością

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   05-03-2021, 16:02

Ta choroba dla większości społeczeństwa pozostaje wyimaginowaną, wstydliwą ułomnością Migrena jest trzecią najczęściej występującą chorobą na świecie Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Migrena w większości występuje u kobiet. Dorosłe kobiety chorują na migrenę 2-3 razy częściej od dorosłych mężczyzn; rozpowszechnienie migreny w populacji kobiet szacuje się na około 18 procent.

Dodaje: - Stan wiedzy specjalistów dotyczący migreny jest coraz obszerniejszy, a dostępne formy terapii, w tym zapobiegania napadom migreny, coraz nowocześniejsze i – miejmy nadzieję - skuteczniejsze. Tym bardziej martwi fakt, że migrena wciąż dla większości społeczeństwa pozostaje niezrozumiałą i wyimaginowaną, wstydliwą ułomnością. Życie z migreną to ogromne wyzwanie.

Przyczyny choroby
Wykazano, że ataki migreny mogą mieć związek z wahaniami stężenia estrogenów oraz zmianami stosunku poziomu estrogenów do progesteronu1. Miesiączka, ciąża i menopauza oraz stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych i hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), mogą wpływać na występowanie migreny.

U części chorych na migrenę pewną rolę mogą odgrywać między innymi czynniki genetyczne.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH