Ta szczepionka skuteczna tylko w 47 procentach. Jest rozczarowanie

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   17-06-2021, 07:16

Ta szczepionka skuteczna tylko w 47 procentach. Jest rozczarowanie Rozczarowująca skuteczność szczepionki, znanej jako CVnCoV, wyszła na jaw po badaniach z udziałem ok. 40 tys. ochotników Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

"Szczepionka uzyskała wstępną skuteczność 47 proc. przeciwko Covid-19 nie osiągając założonych kryteriów statystycznych" - przekazała w komunikacie firma.

Niemiecka firma farmaceutyczna Curevac NV poinformowała 16 czerwca, że jej będąca w ostatniej fazie prób klinicznych szczepionka przeciwko Covid-19 wykazała skuteczność na poziomie 47 proc. i nie spełniła oczekiwań.

Dostawy setek milionów dawek do krajów UE stanęły pod znakiem zapytania.

Niska skuteczność

"Szczepionka uzyskała wstępną skuteczność 47 proc. przeciwko Covid-19 nie osiągając założonych kryteriów statystycznych" - przekazała w komunikacie firma.

Jej szef Franz-Werner Haas zastrzegł jednak, że "ostateczna skuteczność może być większa" dodając, iż za niską skuteczność odpowiadają częściowo wciąż pojawiające się nowe warianty koronawirusa.

Rozczarowująca skuteczność szczepionki, znanej jako CVnCoV, wyszła na jaw po badaniach z udziałem ok. 40 tys. ochotników w Europie i Ameryce Łacińskiej wśród których wykryto 139 przypadków infekcji koronawirusem.

Jest zamówienie, czy będą dostawy?

Unia Europejska zamówiła w listopadzie ub. r. 405 mln dawek tej szczepionki, z czego 180 mln opcjonalnie. Niemcy zamówiły w odrębnym porozumieniu dalsze 20 mln dawek.

Curevac przystąpiła do wyścigu nad opracowaniem szczepionki w styczniu ub. r. razem z Pfizerem/BioNTech i Moderną, które jako pierwsze uzyskały "zielone światło" różnych organów regulujących rynek farmaceutyczny na komercjalizację ich szczepionek.

Szczepionka Curevac oparta jest o taką samą technologię mRNA jak szczepionki wymienionych konkurentów, które jednak osiągają skuteczność na poziomie ponad 90 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH