Tabletka z czujnikiem skontroluje stosowanie się do zaleceń

FARMAKOTERAPIA

Autor: spidersweb.pl/rynekaptek.pl   16-11-2017, 12:04

Tabletka z czujnikiem skontroluje stosowanie się do zaleceń Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Czujniki ukryte w tabletce mogą pomóc lekarzom w leczeniu osób zmagających się z chorobami psychicznymi. Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków ten pomysł się spodobał.

Abilify MyCite to inna nazwa Arypiprazolu, czyli leku neuroleptycznego drugiej generacji. Podaje się go osobom chorym na schizofrenię, chorobę afektywną dwubiegunową typu 1 oraz niektórym pacjentom cierpiącym na depresję - pisze portal spiderweb.pl.

Chorzy muszą przyjmować ten lek regularnie, w przeciwnym wypadku ryzykują nawrotem choroby.
Firma Otsuka Pharmaceutical, która odpowiada za stworzenie Arypiprazolu ma nowy pomysł, który pomoże pacjentom w regularnym przyjmowaniu tego leku. Chodzi o elektroniczny czujnik o wielkości pojedynczego ziarnka piasku, który znajduje się wewnątrz tabletki Abilify MyCite. Sensor ten aktywowany jest w momencie kontaktu z kwasem żołądkowym.

Kwas znajdujący się w naszym żołądku w zetknięciu z mikroskopijnymi elektrodami pozwala na wygenerowanie odpowiednio dużego ładunku elektrycznego, żeby czujnik ukryty w tabletce wysłał krótki komunikat do opaski mocowanej na żebrach pacjenta.

Tak więc sensor aktywowany w żołądku przesyła sygnał do opaski, a ta z kolei łączy się z aplikacją na smartfonie pacjenta.

Funkcjonalność samej aplikacji ogranicza się do rejestrowania dokładnej daty i godziny przyjęcia leku i udostępniania tych informacji lekarzowi oraz czterem, wybranym przez pacjenta osobom. Ponad to, ciekawą funkcją dodatkową jest możliwość zapisywania swojego aktualnego samopoczucia przez pacjenta.

Więcej: https://www.spidersweb.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH