Tabletka zamiast igły? Trwają badania nad doustną szczepionką na covid

FARMAKOTERAPIA

Autor: Globe Newswire   23-04-2021, 13:02

Tabletka zamiast igły? Trwają badania nad doustną szczepionką na covid Tabletka zastąpi szczepionki w walce z covid-19? Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

19 mln więcej Amerykanów zaszczepiłoby się, gdyby zamiast zastrzyku mogli wziąć tabletkę. Niedawno zakończono badanie fazy 1 doustnej szczepionki na covid w formie tabletek.

Prawie 19 milionów więcej dorosłych Amerykanów - około jedna trzecia osób obecnie odmawiających szczepień - zaszczepiłoby się, gdyby zamiast zastrzyku mogli wziąć tabletkę,

Takie są wyniki sondażu przeprowadzonego przez Quadrant Strategies, o których informuje serwis Globe Newswire.

Badanie wykazało, że 23% respondentów nie planuje zaszczepienia się, ale prawie jedna trzecia z nich ​​zrobiłaby to, gdyby szczepionka była dostępna w postaci tabletki zamiast zastrzyku igłowego.

Aichmofobia to lęk przed igłami
- Nic dziwnego, że siedmiu na dziesięciu Amerykanów woli tabletkę niż ukłucie igłą. Zastrzyki stanowią barierę w zaszczepieniu ludzi i mamy rozwiązanie, które naszym zdaniem będzie skuteczne i pozwoli ludziom uniknąć zastrzyków, których nie chcą mieć - skomentował dyrektor naukowy Vaxart, Sean Tucker

Prawie jedna czwarta respondentów stwierdziła, że ​​boi się igieł.

Ogólnopolskie badanie przeprowadzono na grupie 1500 Amerykanów w wieku powyżej 18 lat, między 17 a 24 marca. Pokazało ono również, iż 7 na 10 respondentów wolałoby wziąć tabletkę w domu niż iść do miejsca szczepień.

8 na 10 popiera przyspieszenie opracowywania kolejnych szczepionek, które mogą szybciej reagować na pojawiające się nowe szczepy wirusa. Zdecydowana większość obawia się, że obecny rozwój szczepionek nie nadąża za nowymi mutacjami.

Forma doustna szczepionki na covid
Wspomniana firma Vaxart niedawno zakończyła badanie fazy 1 doustnej szczepionki przeciwko koronawirusowi w formie tabletek.

Badanie osiągnęło odpowiednio pierwszorzędowe i drugorzędowe punkty końcowe, takie jak bezpieczeństwo i immunogenność. Preparat VXA-CoV2-1 indukował silne odpowiedzi limfocytów T CD8 +, które potencjalnie chronią przed pierwotnymi, jak również nowymi i pojawiającymi się szczepami Covid-19.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH