Tabletki antykoncepcyjne i terapia hormonalna czynnikami ryzyka zakrzepów po AstraZeneca?

FARMAKOTERAPIA

Autor: cdc.gov.tw   07-04-2021, 09:29

Tabletki antykoncepcyjne i terapia hormonalna czynnikami ryzyka zakrzepów po AstraZeneca? Problemy z zakrzepicą są wynikiem przyjmowania antykoncepcji przez kobiety? (fot. Pixabay)

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych i terapia hormonalna są czynnikami ryzyka powstawania zakrzepów krwi. Dlatego Tajwan odradza podawanie preparatu AstraZeneca osobom poddawanym tym dwóm zabiegom.

Tajwańskie Centrum Kontroli Chorób (Taiwan Centers for Disease Control) opublikowało wytyczne dotyczące stosowania preparatu przeciwko Covid-19 firmy AstraZeneca.

19 marca br. Centralne Centrum Dowodzenia Epidemią (CECC) ogłosiło, że zgodnie z zaleceniami sformułowanymi na spotkaniu ekspertów Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP), korzyści kliniczne szczepionki AstraZeneca w zapobieganiu zakażeniom COVID-19 i ciężkim objawom po zakażeniu przewyższają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych po szczepieniu i zaleca się, aby szczepionka AstraZeneca została zaoferowana grupom priorytetowym zgodnie z planem.

Znaleziono przyczynę nietypowych zakrzepów?
Ponieważ przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych i terapia hormonalna są czynnikami ryzyka powstawania zakrzepów krwi, osobom poddawanym tym dwóm metodom leczenia odradza się na tym etapie szczepienie preparatem AstraZeneca przeciwko COVID-19.

Ponadto osobom, które chciałyby się zaszczepić, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem i ocenę związanego z tym ryzyka.

Większość zgłoszonych dotychczas nietypowych przypadków zakrzepicy występowała w grupie młodych kobiet, w wieku do 60 lat.

Wyłączono grupę ryzyka
Powikłania zakrzepowe stały się powodem wstrzymania szczepień w niektórych państwach.

Kanadyjska Agencja NACI zaleca, aby szczepionka AstraZenecanie była obecnie stosowana u dorosłych w wieku poniżej 55 lat, dopóki nie zostanie zbadany kontekst dotyczący zakrzepowo-zatorowej małopłytkowości immunologicznej wywołanej szczepieniem (VIPIT) po szczepieniu szczepionką AstraZeneca COVID-19.

Podobnie postąpiła niemiecka Agencja STIKO, która zaleca stosowanie szczepionki COVID-19 AstraZeneca dla osób w wieku ≥ 60 lat.

Zastosowanie szczepionki COVID-19 Vaccine AstraZeneca poniżej tej granicy wieku jest możliwe na podstawie decyzji lekarza i przy indywidualnej akceptacji ryzyka.

A także Holandia: ten kraj czasowo wstrzymał szczepienie przeciwko Covid-19 osób poniżej 60 lat preparatem AstraZeneca.

Druga dawka innego producenta
Ponadto w Niemczech u osób w wieku <60 lat, które otrzymały już pierwszą dawkę szczepionki COVID-19 Vaccine AstraZeneca, STIKO zaleca, aby osoby w wieku < 60 lat zamiast drugiej dawki szczepionki AstraZeneca otrzymywały dawkę szczepionki mRNA 12 tygodni po pierwszym szczepieniu.

Powodem jest słabnąca ochrona po szczepieniu.

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH