Tabletki przeciwko astmie równie skuteczne jak inhalatory

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   06-05-2011, 15:03

Tabletki przeciwko astmie równie skuteczne jak inhalatory Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rzadko przepisywane lekarstwo na astmę w formie tabletek jest równie skuteczne, jak powszechnie stosowane inhalatory, a łatwiejsze w użyciu - przekonują naukowcy z University of East Anglia na łamach "New England Journal of Medicine".

Astma to przewlekły stan zapalny dróg oddechowych; powoduje ataki kaszlu, uczucie ciężkości w klatce piersiowej i trudności z oddychaniem. Według statystyk, na całym świeci choruje na nią około 300 mln osób.

Antagoniści receptora leukotrienów to leki przeciwko astmie, które już od dłuższego czasu i stanowią alternatywę dla inhalatorów sterydowych. Zawsze były jednak mniej popularne od leków wziewnych, a przez niektórych lekarzy są uważane za mniej skuteczne.

Naukowcy z University of East Anglia badali grupę 650 pacjentów chorych na przewlekłą astmę przez 2 lata i odkryli, że dostępne w postaci tabletek leki z grupy antagonistów receptora leukotrienów (LTRA) leczą objawy astmy tak samo dobrze, jak inhalatory sterydowe.

- Zaobserwowaliśmy, że przyjmowanie tabletek LTRA raz dziennie jest dla większości pacjentów wygodniejsze niż inhalacje - mówi główny autor pracy prof. David Price.

Naukowcy podkreślają, że LTRA mogą być stosowane u ponad 80 proc. pacjentów, którzy mają problemy z używaniem inhalatorów, nie mogą stosować sterydów wziewnych z powodu dokuczliwych skutków ubocznych lub po prostu nie chcą brać sterydów.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH