Te same geny odpowiedzialne za zawał i alzheimera

FARMAKOTERAPIA

Autor: Journal of Alzheimer's Disease/rynekaptek.pl   13-12-2010, 11:48

Te same geny odpowiedzialne za zawał i alzheimera Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Choroba Alzheimera i skłonność do zawału mięśnia sercowego mają wspólne podłoże genetyczne.

Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Bolonii, co ‒ ich zadaniem ‒ powinno prowadzić do upowszechniania testów genetycznych. 

Włoscy naukowcy opublikowali w Journal of Alzheimer's Disease wyniki badań, które wskazują na to, że atak serca i wystąpienie choroby Alzeimera mają to samo podłoże genetyczne. W swoich badaniach wyszli od znanego już w medycynie związku pomiędzy atakiem serca a chorobą Alzheimera.

Po przebadaniu DNA u 1800 osób, z których 280 przeszło zawał serca a 257 miało alzheimera, bolońscy badacze doszli do wniosku, że ryzyko wystąpienia tylko jednej z tych chorób współistniało z ryzykiem wystąpienia drugiej. 

Spośród poddanych badaniu pacjentów naukowcy wyodrębnili dwie grupy, które miały najwyższe ryzyko wystąpienia obydwu stanów: osoby z wysokim ryzykiem zawału przed 40 r.ż. i alzheimera przed ukończeniem 65 r.ż. oraz osoby, które miały wysokie ryzyko zawału serca w wieku 40-54 lat i alzheimiera po 65 r.ż. 

Po przeanalizowaniu profili genetycznych tych dwóch grup okazało się, że mają one pewne wspólne właściwości genetyczne. Włoscy uczeni zidentyfikowali grupy genów, które ‒ ich zdaniem ‒ są wspólne dla obydwu chorób. 

Zdaniem włoskich naukowców, ich odkrycie przyczyni się do opracowania testu genetycznego, który stosowany we wcześniejszym życiu będzie w stanie wykazać skłonność do chorób serca i choroby Alzheimera.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH