Technologia mRNA pomoże w walce z malarią?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/Rynek Aptek   27-07-2021, 07:50

Technologia mRNA pomoże w walce z malarią? Firma BionTech chce wykorzystać technologię mRNA w walce z malarią. Fot. ShutterStock Data dodania: 21 grudnia 2022

Niemiecka firma BioNtech z Moguncji ogłosiła, że zamierza wykorzystać technologię mRNA w walce z malarią i opracować skuteczną szczepionkę na tę jedną z najgroźniejszych chorób na świecie.

  • Ocieplający się klimat może za jakiś czas spowodować, że także Europa może być zagrożona rozprzestrzenianiem się malarii
  • Firma BionTech będzie prowadzić badania nad wykorzystaniem technologii mRNA do stworzenia szczepionki przeciwko malarii

 Malaria, obok odry i gruźlicy, jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób zakaźnych. Od dziesięcioleci międzynarodowi naukowcy starają się znaleźć szczepionkę, która skutecznie chroniłaby przed tą chorobą.

Wraz z ociepleniem klimatu rośnie zagrożenie chorobami tropikalnymi

Firma biotechnologiczna BioNTech z Moguncji ogłosiła w poniedziałek, że zamierza teraz skupić się na badaniach nad szczepionką przeciwko tej niebezpiecznej chorobie tropikalnej. Projekt jest wspierany m.in. przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Organizację Zdrowia Unii Afrykańskiej - poinformował dziennik Bild.

W wyniku globalnego ocieplenia wielu obszarom, na których do tej pory malaria nie występowała, grozi rozprzestrzenienie się tej choroby. Według danych publikowanych przez czasopismo Lancet Planetary Health dalszy wzrost temperatury i zmiany klimatyczne do 2080 roku aż 9 na 10 osób na świecie może być zagrożonych zachorowaniem na malarię lub inną chorobą tropikalną.

Ugur Sahin, dyrektor generalny i współzałożyciel firmy BioNTech, mówi o planowanej szczepionce: - Ma ona na celu zapobieganie chorobie, zmniejszenie śmiertelności i zapewnienie trwałego rozwiązania dla kontynentu afrykańskiego i innych regionów dotkniętych malarią.

mRNA nadzieją

Nowa technologia mRNA jest promykiem nadziei w walce z malarią. - Dzięki koronawirusowi przekonaliśmy się, jak potężna i skuteczna może być taka szczepionka i jak wiele istnień ludzkich zostało uratowanych. Mamy nadzieję, że teraz uda nam się zrobić to samo z malarią"- wyjaśnia szef WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Niemiecka firma BioNTech zyskała światową sławę dzięki opracowaniu pierwszej szczepionki mRNA (BNT 162b2) przeciwko Covid-19. Firma z Moguncji od ponad 20 lat zajmuje się głównie badaniami nad nowotworami i opracowuje między innymi immunoterapie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH