
Rozpoczynają się badania kliniczne leku w chorobie Alzheimera, zaprojektowanego przy użyciu sztucznej inteligencji. To selektywna cząsteczka o podwójnej aktywności.
Badanie ma ocenić wpływ leku na poprawę behawioralnych i psychologicznych objawów demencji.
Pierwszy na świecie kandydat na lek na chorobę Alzheimera zaprojektowany przez sztuczną inteligencję (AI) wkrótce wejdzie do pierwszej fazy I badania klinicznego w Stanach Zjednoczonych.
Badanie oceni, czy DSP-0038 poprawia działanie przeciwpsychotyczne u pacjentów z psychozą i oceni, czy może poprawić behawioralne i psychologiczne objawy demencji, w tym pobudzenie, agresję, lęk i depresję.
DSP-0038 to trzecia cząsteczka stworzona przy użyciu technologii sztucznej inteligencji przez firmę Exscientia i druga, która została poddana próbom w ramach partnerstwa firmy z Sumitomo Dainippon Pharma.
Dwa pozostałe badane związki to: DSP-1181 w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, opracowany we współpracy z Sumitomo i preparat immuno-onkologiczny EXS-21546.
Wspólne badania przeprowadzone przez Exscientia i Sumitomo Dainippon Pharma doprowadziły do zaprojektowania DSP-0038 jako pojedynczej małej cząsteczki, która wykazuje działanie jako antagonista receptora 5-HT2A i agonista receptora 5-HT1A. Jednocześnie selektywnie unika działania na takie cele, jak receptor dopaminy D2.
Według twórców, projektowanie selektywnych cząsteczek z podwójnymi celami nadal stanowi główne wyzwanie dla odkrywania leków, szczególnie w przypadku wskazań psychiatrycznych, które wymagają wyjątkowej selektywności, aby uniknąć niecelowych efektów. Ich zdaniem, sztuczna inteligencja może służyć do projektowania selektywnych cząsteczek o podwójnej aktywności.
Choroba Alzheimera to przewlekła, postępująca choroba zwyrodnieniowa ośrodkowego układu nerwowego- najczęstsza przyczyną otępienia ( stanowi około 50% przypadków demencji po 65 r.ż.).
Charakteryzuje się długotrwałym okresem bezobjawowym. Nieprawidłowości patologiczne w mózgowiu pojawiają się ok. 10-20 lat przed objawami zaburzeń funkcji poznawczych i znacznym ubytkiem neuronów.
Początkowo występują subiektywne zaburzenia pamięci, potem łagodne zaburzenia funkcji poznawczych, a następnie rozwija się otępienie.
Największemu zaburzeniu ulega świeża pamięć deklaratywna, umożliwiająca uczenie się nowych faktów, następnie pamięć epizodyczna; pojawiają się trudności w ocenie sytuacji, w planowaniu, zaburzenia orientacji wzrokowo-przestrzennej oraz mowy (afatyczne), praksji i gnozji. Zaburzenia funkcji poznawczych i wykonawczych stopniowo narastają.
U pacjentów z chorobą Alzheimera, szczególnie często w zaawansowanych fazach rozwoju choroby, rozwijają się objawy psychopatologiczne w postaci : objawów psychotycznych, zaburzeń emocjonalnych ( depresja, mania, dysforia, zaburzenia lękowe), pobudzenia i agresji.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych