Terapeutyczne właściwości placebo

FARMAKOTERAPIA

Autor: PLoS/rynekaptek.pl   23-12-2010, 15:20

Terapeutyczne właściwości placebo

Placebo pomaga pacjentom nawet wtedy, kiedy wiedzą, że zamiast leku biorą pastylki zawierające niewielką ilością cukru.

Badania efektu placebo podjęło się kilka medycznych ośrodków uniwersyteckich. W wyniku przeprowadzonych badań okazało się, że placebo może działać zawsze, nawet wtedy, gdy pacjenci wiedzą, że zamiast leków przyjmują pastylki zawierające niewielkie ilości cukru.

W badaniu efektu placebo udział wzięło 80 pacjentów z zespołem jelita drażliwego, z czego większość (70%) stanowiły kobiety w wieku 18 - 47 lat.

Prawie 60% osób, które wzięły udział w badaniu, czuło się znacznie lepiej po tym, jak przez trzy tygodnie świadomie przyjmowały placebo zamiast normalnych leków. Grupę świadomie przyjmującą placebo zestawiono z grupą kontrolną, w której nie stosowano żadnych leków.

Do tej pory uważano, że placebo działa tylko wtedy, kiedy pacjent albo nie jest świadomy tego, że przyjmuje taki środek, albo jest wcześniej odpowiednio nastawiony przez prowadzących go lekarzy, którzy informują go, że jest szansa na to, iż środek, który bierze może mu pomóc.

We wnioskach naukowcy stwierdzają, że placebo świadomie przyjmowane przez pacjentów z zespołem jelita drażliwego może stanowić efektywną terapię tego schorzenia. Efekt placebo jest znany w medycynie od zawsze. O efektach niezwykłego eksperymentu poinformował serwis naukowy PLoS ONE.

Więcej: www.plosone.org

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH