Terapia koktajlem przeciwciał do walki z covid-19 wprowadzona do obrotu w Japonii

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   13-07-2021, 13:02

Terapia koktajlem przeciwciał do walki z covid-19 wprowadzona do obrotu w Japonii Ministerstwo zdrowia Japonii dokona przeglądu leku na posiedzeniu wyspecjalizowanej podkomisji 19 lipca i zezwoli na leczenie, jak tylko podkomisja wyda na nie zgodę Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Leczenie z wykorzystaniem koktajlu przeciwciał, czyli kombinacji dwóch leków neutralizujących przeciwciała - kasiriwimabu i imdewimabu - jest podawane przez kroplówkę.

Japońskie ministerstwo zdrowia ma wydać specjalną zgodę na terapię "koktajlem przeciwciał", która została uznana za kandydata do leczenia łagodnych objawów Covid-19 – informuje anglojęzyczny japoński portal The Mainichi.

Kombinacja dwóch leków: kasiriwimabu i imdewimabu

Ministerstwo zdrowia dokona przeglądu leku na posiedzeniu wyspecjalizowanej podkomisji 19 lipca i zezwoli na leczenie, jak tylko podkomisja wyda na nie zgodę.

Leczenie z wykorzystaniem koktajlu przeciwciał, czyli kombinacji dwóch leków neutralizujących przeciwciała - kasiriwimabu i imdewimabu - jest podawane przez kroplówkę.

Jeśli lek zostanie dopuszczony do obrotu, będzie to czwarty lek przeciw koronawirusowi dopuszczony do stosowania w Japonii po remdesiwirze, deksametazonie i baricytynibie, z których wszystkie są przeznaczone do leczenia głównie umiarkowanych lub ciężkich objawów.

Koktail opracowany przez amerykańską firmę Regeneron

Leczenie koktajlem przeciwciał byłoby pierwszym zatwierdzonym lekiem skierowanym do osób z łagodnymi lub umiarkowanymi objawami koronawirusa.

Koktail ten został opracowany przez amerykańską firmę farmaceutyczną Regeneron Pharmaceuticals Inc. Ponieważ dwa leki są podawane jednocześnie, będzie on stosowany głównie w placówkach medycznych.

Firma Chugai Pharmaceutical Co, która ma produkować i sprzedawać lek, złożyła pod koniec czerwca wniosek o specjalne pozwolenie, które umożliwia dopuszczenie specyfiku do użytku w ramach uproszczonych procedur. Zagraniczne badania kliniczne miały wykazać, że lek jest skuteczny w zmniejszaniu ryzyka hospitalizacji i śmierci o 70 procent.

Dostawy leku jeszcze w 2021 roku

Leczenie to stosował po zakażeniu koronawirusem były prezydent USA Donald Trump, gdy było ono jeszcze w fazie badań klinicznych. W Stanach Zjednoczonych wydano już pozwolenie na stosowanie leku w nagłych przypadkach.

Firma Chugai Pharmaceutical prowadzi również krajowe badania kliniczne i zawarła umowę z rządem japońskim na dostawy leku jeszcze w 2021 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH