Terapia neurofeedback - sposób na lekooporną depresję

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   04-09-2017, 08:22

Terapia neurofeedback - sposób na lekooporną depresję Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Terapia neurofeedback łagodzi objawy choroby i poprawia ogólną jakość życia pacjentów cierpiących na lekooporną depresję - twierdzą naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego Yeungnam (Korea Południowa).

Szacuje się, że na świecie na depresję choruje ponad 300 milionów ludzi, a około jedna trzecia z nich nie reaguje na tradycyjne formy leczenia, np. terapię lekami antydepresyjnymi. Takim osobom z pomocą może przyjść neurofeedback - metoda polegająca na nauce kontrolowania nieświadomych funkcji organizmu. W małym pilotażowym badaniu specjaliści ze Szpitala Uniwersyteckiego Yeungnam wykazali, że neurofeedback stosowany jako terapia wspomagająca leczenie farmakologiczne przynosi znaczną ulgę pacjentom cierpiącym na lekooporną depresję.

Wyniki badania zaprezentowano na tegorocznej konferencji European College of Neuropsychopharmacology w Paryżu (Francja).

Naukowcy przez 12 tygodni prowadzili regularne sesje metodą neurofeedback wśród 12 pacjentów z lekooporną depresją (pozostających w trakcie terapii farmakologicznej) i 12 zdrowych osób. Sesje te polegały na wykorzystaniu sygnałów dźwiękowych i wizualnych do nauki kontrolowania fal mózgowym, w tym fal alfa, beta i theta.

Zarówno na początku badania, jak i po upływie jednego, czwartego i dwunastego tygodnia, uczestnicy wypełniali kwestionariusze mierzące natężenie objawów depresji i jakość funkcjonowania w relacjach interpersonalnych, pracy i innych dziedzinach życia.

Na leczenie metodą neurofeedback pozytywnie zareagowało ośmiu pacjentów cierpiących na lekooporną depresję. U pięciu z nich zaobserwowano nawet remisję choroby. Żadnych zmian nie doświadczyli z kolei zdrowi uczestnicy badania.

- Neurofeedback w przeszłości był już wykorzystywany w leczeniu dolegliwości psychicznych, ale wedle naszej wiedzy po raz pierwszy udało się przy jego pomocy wywołać remisję i ogólną poprawę funkcjonowania u osób z lekooporną depresją - komentuje główny autor badania, prof. Eun-Jin Cheon.

- Wyniki naszego badania sugerują, że neurofeedback może stanowić skuteczną, uzupełniającą metodę leczenia, która sprawi, że pacjenci z depresją poczują się lepiej i będą mogli w pełni uczestniczyć w codziennym życiu. Co najważniejsze, neurofeedback nie powoduje żadnych efektów ubocznych - dodaje badacz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH