Test na covid z Biedronki. Czy jest skuteczny?

FARMAKOTERAPIA

Autor: money.pl   12-03-2021, 12:33

Test na covid z Biedronki. Czy jest skuteczny? Testy z Biedronki - czy się sprawdzą? Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Biedronka wprowadza do oferty testy na obecność wirusa SARS-CoV-2. Jak zapewnia producent, dokładność wyniku jest na poziomie 98 procent.

Test na koronawirusa Primacovid będzie kosztować ok. 50 zł i do sprzedaży wejdzie od 15 marca br.

Producentem testu jest szwajcarska firma oferująca wyroby medyczne do diagnostyki z certyfikatem CE.

Produkt, który będzie dostępny w sklepach Biedronka to test serologiczny. Oznacza to, że pozwala wykryć, czy badana osoba wytworzyła przeciwciała IgG i IgM przeciwko koronawirusowi wywołującemu Covid-19

Można go wykonać w warunkach domowych. Do badania używa się małej próbki krwi, a czas oczekiwania na wynik to ok. 10 minut.

Cena jednego opakowania to 49,99 zł. Jak podaje producent, dokładność wyniku jest na poziomie 98 procent.

Testy na koronawirusa będą dostępne w Biedronkach w całym kraju. Jak podaje sieć będzie można je kupić do wyczerpania zapasów. Sieć wprowadza jednak limity sprzedaży. Jeden klient będzie mógł jednak zakupić jednorazowo maksymalnie 3 sztuki testu.

Wprowadzenie testów przez sieć sklepów skomentowała na Twitterze dr Matylda Kłudkowska, wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych:

"Wypada napisać, że ten test odpowie tylko na pytanie, czy przeszliśmy zakażenie jakiś czas temu. On nie służy do wykrywania świeżego zakażenia. Fałszywe poczucie bezpieczeństwa, tego się obawiam'' - podkreśliła.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH