Test na pasku papieru rozpozna tropikalną gorączkę

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   14-09-2020, 15:23

Test na pasku papieru rozpozna tropikalną gorączkę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prosty test na pasku papieru pozwala ustalić, z jakiego rodzaju tropikalną gorączką mamy do czynienia – informuje pismo “Biosensors and Bioelectronics”.

Trwająca pandemia COVID-19 uwypukliła, jak ważne jest posiadanie narzędzi, które pozwalają szybko diagnozować wirusowe choroby zakaźne. Oprócz SARS-CoV-2 także wirusy zika, denga i chikungunya stały się poważnymi zagrożeniami dla zdrowia ludzi w wielu częściach świata, szczególnie w krajach tropikalnych. Te trzy wirusy są przenoszone przez komary i powodują choroby o podobnych objawach, co sprawia, że wczesna diagnoza jest szczególnie trudna bez skomplikowanego sprzętu do diagnostyki molekularnej.

Zespół profesora Min-Gon Kima z Gwangju Institute of Science and Technology (GIST) w Korei Południowej opracował kompaktowe i niedrogie narzędzie, które pozwala zidentyfikować obecność tych wirusów na podstawie próbki surowicy krwi. LAMDA jest w zasadzie mini laboratorium na pasku papieru - nieco przypomina dostępne bez recepty testy ciążowe.

Z pomocą LAMDA wykonywane są wszystkie etapy standardowego molekularnego testu diagnostycznego - pobieranie próbek, ekstrakcja, amplifikacja i wykrywanie wirusowego RNA, bez zewnętrznej interwencji na jakimkolwiek etapie pośrednim. Aby użyć LAMDA, wystarczy umieścić kroplę surowicy krwi i kilka kropli wody destylowanej na dwóch podkładkach. Ciecze w naturalny sposób przepływają poziomo przez pasek papieru i docierają do podstawy małego pionowego zestawu warstw, który ekstrahuje całe RNA z próbki i namnaża istniejące wirusowe RNA.

Górna warstwa zestawu zawiera indywidualne obszary reakcji, z których każdy jest przeznaczony do wykrywania jednej z trzech chorób. Po wyekstrahowaniu RNA przepływa do górnej warstwy, gdzie reakcje LAMP (amplifikacja izotermiczna) powodują, że jeśli w próbce obecny jest docelowy wirusowy RNA wskaźniki fluorescencyjne na plastrze stają się przygaszone.

W ten sposób LAMDA może prawidłowo zdiagnozować każdą z trzech chorób przenoszonych przez komary w mniej niż godzinę. Jak mówi prof. Kim: - Uważamy, że przy niewielkich modyfikacjach, takich jak przenośny system utrzymujący temperaturę reakcji na poziomie 65 st. C oraz możliwość wykrywania zmian fluorescencji za pomocą smartfona, proponowany uniwersalny chip papierowy może stać się przenośną, niedrogą, przyjazną dla użytkownika, czułą i specyficzną platformą do testowania kwasów nukleinowych o dużym potencjale.

LAMDA może być dobrą opcją dla klinik i szpitali o ograniczonych zasobach (co jest powszechne w krajach najbardziej dotkniętych chorobami przenoszonymi przez komary). Może również wesprzeć przyszłe badania w dziedzinie diagnostyki innych chorób zakaźnych. - Mamy nadzieję, że nasze podejście i osiągnięcia z LAMDA będą pomocne w rozwoju badań i rozwoju narzędzi diagnostyki medycznej przeprowadzanej na miejscu - podsumowuje prof. Kim.

Paweł Wernicki, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH