Testowana jest kolejna szczepionka na covid-19. W kwietniu badania III fazy

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   06-04-2021, 19:08

Testowana jest kolejna szczepionka na covid-19. W kwietniu badania III fazy Kolejna szczepionka jest testowana Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Francuska firma biotechnologiczna Valneva poinformował o pozytywnych wynikach pierwszej fazy testów swojej szczepionki przeciwko Covid-19 i ogłosiła plany rozpoczęcia badania klinicznego III fazy na dużą skalę w kwietniu.

Badania pokazują, że dziewięciu na 10 zaszczepionych pacjentów wytworzyło przeciwciała do walki z koronawirusem- informuje Valneva.

Szczepionka przeciwko koronawirusowi VLA2001 finansowana przez brytyjski departament zdrowia, "była dobrze tolerowana i nie stwierdzono żadnego ryzyka" podczas fazy testów przeprowadzonych na 153 młodych, zdrowych osobach w wieku od 18 do 55 lat - podała firma we wtorek (6 kwietnia) w komunikacie prasowym.

Wkrótce III faza badań
Valneva planuje rozpocząć badanie kliniczne III fazy na dużą skalę do końca kwietnia 2021 r., a następnie złoży wniosek o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu do brytyjskiego urzędu zdrowia MHRA jesienią 2021 r.

"Pracujemy nad "jedyną inaktywowaną i adiuwantową szczepionką Covid-19 w fazie rozwoju klinicznego w Europie i Stanach Zjednoczonych" - podkreślają przedstawiciele Valneva.

Valneva podpisała kontrakt z rządem brytyjskim na dostawę do 190 mln dawek swojej szczepionki do 2025 roku o wartości 1,4 mld funtów. Firma prowadzi również rozmowy z UE, aby dostarczyć 60 mln dawek.

Produkcja będzie w UK
Minister zdrowia Wielkiej Brytanii Matt Hancock powiedział BBC, że szczepionka zostanie wyprodukowana w Wielkiej Brytanii.

- Ta szczepionka zostanie wyprodukowana w Livingston w Szkocji, dając kolejny impuls do brytyjskich nauk przyrodniczych i, jeśli zostanie zatwierdzona, odegra ważną rolę w ochronie naszych społeczności - powiedział.

- Nie mogę się doczekać wyników nadchodzącego badania fazy 3 - stwierdził natomiast minister ds. szczepionek Nadhim Zahawi.

Lek Valneva będzie "kolejną potężną bronią w naszym arsenale, aby pokonać tę pandemię".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH