
WHO cały czas uznaje test PCR jako najważniejszy, zezwalając jednak na stosowanie testu antygenowego, który mamy w Polsce wprowadzony od ubiegłego tygodnia. Pamiętać należy, że testy PCR są zdecydowanie najczulsze i wykryją bardzo małą ilość wirusa w organizmie, więc wykryją pacjentów skąpoobjawowych. Testy antygenowe są testami mniej czułymi.
Podobnego zdania była dr Matylda Kłudkowska, wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, która przekonywała w RMF FM, że jeśli testy antygenowe mają być uznawane na równi z najbardziej wiarygodnymi testami PCR, czyli testami genetycznymi, to muszą to być wyłącznie najnowsze testy II generacji. Czyli testy, które powstały miesiąc, dwa miesiące temu, a nie testy, które polski rząd kupił przed wakacjami. Ich wiarygodność jest bowiem nieporównywalna.
Generacyjne różnice
"Testy antygenowe I generacji (konstruowane na początku pandemii) miały ograniczone zastosowanie w diagnostyce COVID-19 ze względu na czułość na poziomie około 40%. Testy antygenowe II generacji (na przykład wykrywające białko nukleokapsydu SARS CoV-2), które stały się dostępne od września 2020 wymagają dalszej oceny w praktyce klinicznej" - czytamy w Zaleceniach diagnostyki i terapii zakażeń SARS-CoV-2 Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych z 13 października 2020.
Towarzystwo nie zdezawuowało testów II generacji. Zwróciło jednak uwagę, że "charakterystyka stosowanego testu antygenowego musi zawierać nie tylko zakresy czułości i swoistości, ale również jasne określenie rodzaju wykrywanego antygenu (np. nukleokapsyd SARS CoV-2 etc.); testy bez takiej charakterystyki nie powinny być stosowane ze względu na brak wiarygodności diagnostycznej".
Z tego powodu dr Matylda Kłudkowska zaapelowała o opracowanie szczegółowego schematu działania dla diagnostów laboratoryjnych, w którym byłby zapis, jakie testy i kiedy wykonać. W jej ocenie, należy wprowadzić obowiązek potwierdzania testem PCR ujemnego wyniku testu genetycznego u pacjentów z objawami. - Chodzi o to, by osób z objawami nie wypuszczać z ujemnym wynikiem na ulicę - powiedziała.
Więcej:
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych