Testy leku na raka prostaty

FARMAKOTERAPIA

Autor: Pharmaceutical Business Review/rynekaptek.pl   01-04-2011, 15:41

Testy leku na raka prostaty Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Firmy Mediavation i Astellas Pharma rozpoczęły leczenie pacjentów z zaawansowanym rakiem prostaty, których stan polepszył się dzięki wcześniejszej terapii analogami LHRH lub którzy przeszli chirurgiczny zabieg kastracji.

II faza badania klinicznego leku MDV3100, podawanego doustnie antagonisty receptorów androgenowych, obejmie 370 uczestników z Europy i Ameryki Płn. Podstawowym celem jest porównanie MDV3100 z bicalutamidem, powszechnie stosowanym antyandrogenem.

Głównym punktem końcowym jest przeżycie bez progresji choroby. Obecne badanie jest pierwszym z dwóch badań II fazy. Zadaniem drugiego z nich, które rozpocznie się jeszcze w tej połowie roku, będzie ocena skuteczności leku w populacji pacjentów z wcześniejszym stadium choroby.    

MDV3100 hamuje przyrost guza i stymuluje proces obumierania komórek nowotworowych w przypadkach raka odpornego na działanie bicalutamidu. Działa na kilka sposobów, m.in. blokując interakcję pomiędzy testosteronem, a receptorem androgenowym oraz utrudniając przemieszczanie się receptora do jądra komórki nowotworowej.  


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH