Tętnicze nadciśnienie płucne przestało być chorobą śmiertelną

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   11-03-2011, 08:51

Wprowadzenie nowych leków sprawiło, że dla wielu chorych tętnicze nadciśnienie płucne jest chorobą przewlekłą, ale nie śmiertelną.

W latach 80. XX w. wykrycie tętniczego nadciśnienia płucnego (TNP) w zaawansowanym stadium oznaczało, że pacjent miał szanse przeżycia nie więcej niż 6 miesięcy.

Nadciśnienie płucne do niedawna było jedną z najbardziej śmiertelnych chorób, bardziej nawet niż wiele nowotworów złośliwych. Krócej żyli jedynie chorzy z wykrytym rakiem płuc. Jak informuje dr hab. Marcin Kurzyna z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, obecnie po roku leczenia w Polsce nadal żyje 90 proc. chorych, a po dwóch latach – niewiele mniej. Wielu pacjentów prowadzi w miarę aktywne życie nawet po wielu latach leczenia.

Rokowania chorych znacznie poprawiły nowe metody leczenia oraz leki nowej generacji, jakie wprowadzono w ostatnich latach. Do niedawna stosowano jedynie tlenoterapię oraz znane od dawna środki działające tylko na objawy choroby, takie jak leki przeciwzakrzepowe, moczopędne, rozszerzające naczynia krwionośne, a także powodujące wzrost kurczliwości komór serca i zmniejszające szybkość pracy serca.

Od kilku lat dostępne są trzy grupy środków nowej generacji działające na przyczyny choroby. Są to tzw. terapie celowane poprawiają działanie śródbłonka tętnicy płucnej. Są to prostanoidy, anatagoniści receptorów dla endoteliny (substancji od której zależy właściwe napięcie naczyń) oraz tzw. inhibitory fosfodiesterazy typu 5.

– Te leki już po 3 miesiącach zażywania aż o 40 proc. zmniejszają ryzyko śmierci, co wykazała przeprowadzona w 2009 r. metaanaliza 23 badań, którymi objęto 3 tys. chorych – stwierdzia dr Marcin Kurzyna.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH