Jak pokazują wyniki nowego badania III fazy, erlotynib w leczeniu raka płuca ma skuteczność porównywalną do chemioterapii, przy czym jest lepiej tolerowany przez trudnych do leczenia pacjentów, u których po pierwszej linii terapii wystąpiła szybka progresja choroby nowotworowej.
Dr Tudor Ciuleanu z Institute of Oncology Ion Chiricuta, Cluj-Napoca w Rumunii ogłosił wnioski z międzynarodowego badania TITAN podczas konferencji EMCTO (European Multidisciplinary Conference in Thoracic Oncology).
Do badania włączono tylko tych pacjentów, u których po chemioterapii pierwszej linii wystąpiła progresja choroby. Około 30-40% pacjentów hospitalizowanych z powodu raka płuca nie odnosi żadnych korzyści z pierwszej linii leczenia, a ich nowotwór ulega szybkiej progresji.
W otwartym badaniu wzięło udział 424 pacjentów z rakiem płuca, u których po chemioterapii pierwszej linii wystąpiła szybka progresja choroby. 203 pacjentów przyjmowało erlotynib, a 221 pacjentów otrzymało chemioterapię na bazie docetakselu lub pemetreksedu.
Badacze nie zaobserwowali różnic w zakresie całkowitego czasu przeżycia pomiędzy grupami. Nie stwierdzono również istotnej różnicy w zakresie czasu wolnego od progresji.
Ciężkie działania niepożądane związane z leczeniem zaobserwowano u 1% pacjentów leczonych erlotynibem i 6,6% pacjentów leczonych chemioterapią.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych