TITAN: wyniki badanie leków stosowanych w raku płuca

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   07-03-2011, 15:09

TITAN: wyniki badanie leków stosowanych w raku płuca Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak pokazują wyniki nowego badania III fazy, erlotynib w leczeniu raka płuca ma skuteczność porównywalną do chemioterapii, przy czym jest lepiej tolerowany przez trudnych do leczenia pacjentów, u których po pierwszej linii terapii wystąpiła szybka progresja choroby nowotworowej.

Dr Tudor Ciuleanu z Institute of Oncology Ion Chiricuta, Cluj-Napoca w Rumunii ogłosił wnioski z międzynarodowego badania TITAN podczas konferencji EMCTO (European Multidisciplinary Conference in Thoracic Oncology).

Do badania włączono tylko tych pacjentów, u których po chemioterapii pierwszej linii wystąpiła progresja choroby. Około 30-40% pacjentów hospitalizowanych z powodu raka płuca nie odnosi żadnych korzyści z pierwszej linii leczenia, a ich nowotwór ulega szybkiej progresji.

W otwartym badaniu wzięło udział 424 pacjentów z rakiem płuca, u których po chemioterapii pierwszej linii wystąpiła szybka progresja choroby. 203 pacjentów przyjmowało erlotynib, a 221 pacjentów otrzymało chemioterapię na bazie docetakselu lub pemetreksedu.

Badacze nie zaobserwowali różnic w zakresie całkowitego czasu przeżycia pomiędzy grupami. Nie stwierdzono również istotnej różnicy w zakresie czasu wolnego od progresji.

Ciężkie działania niepożądane związane z leczeniem zaobserwowano u 1% pacjentów leczonych erlotynibem i 6,6% pacjentów leczonych chemioterapią.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH