Trwają prace nad 272 szczepionkami przeciwko Covid-19; w użyciu jest kilkanaście

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   16-04-2021, 10:53

Trwają prace nad 272 szczepionkami przeciwko Covid-19; w użyciu jest kilkanaście Naukowcy badają 272 preparaty przeciwko Covid-19; Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Na świecie prowadzone są badania nad 272 szczepionkami przeciwko Covid-19. 88 z nich jest już w fazie klinicznej - informuje WHO. W użyciu jest już kilkanaście preparatów.

  • Do obrotu w całej Unii Europejskiej dopuszczono cztery, uznane za bezpieczne i skuteczne, szczepionki przeciwko Covid-19
  • Na świecie oprócz szczepionek zachodniej produkcji - podaje się również preparaty chińskie, rosyjskie i indyjski
  • Rosyjski Sputnik V jest szczepionką wektorową, podawaną w dwóch dawkach. Wykazuje ona, według badań, ponad 90 proc. skuteczności

 

Oprócz szczepionek zachodniej produkcji - firm Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson - podaje się również preparaty chińskie, rosyjskie i indyjskie.

Do obrotu w całej Unii Europejskiej dopuszczono cztery, uznane za bezpieczne i skuteczne, szczepionki przeciwko Covid-19. Pierwszą z nich była Comirnaty, opracowana przez niemiecką spółkę BioNTech we współpracy z amerykańskim koncernem Pfizer, drugą - preparat amerykańskiej firmy Moderna. Obie substancje wykorzystują niestosowaną wcześniej w szczepionkach technologię mRNA i - według badań - mają podobną skuteczność sięgającą 95 proc.

Szczepionki wektorowe

Na początku lutego w UE zaczęto też stosować opracowany przez brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca i naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego preparat Vaxzevria. Jest to szczepionka wektorowa, w której nośnikiem informacji genetycznej jest niegroźny, zmodyfikowany adenowirus. Vaxzevria jest tańsza w produkcji i łatwiejsza w transporcie niż substancje oparte na technologii mRNA. Podobnie jak szczepionki Pfizera/BioNTechu i Moderny podawana jest w dwóch dawkach. Według badań jej skuteczność przy zastosowaniu optymalnego dawkowania sięga od 62 do 90 proc.

Europejska Agencja Leków (EMA) uznała 7 kwietnia zakrzepy krwi za bardzo rzadkie efekty uboczne stosowania szczepionki AstraZeneki. EMA podkreśliła jednak, że ryzyko śmierci z powodu Covid-19, przed którym skutecznie chroni substancja, jest dużo poważniejsze niż zagrożenie skutkami ubocznymi szczepienia i zarekomendowała dalsze używanie preparatu.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH