Trzeba być czujnym, by nie zarazić się HCV

FARMAKOTERAPIA

Autor: Anna Kaczmarek/rynekaptek.pl   31-01-2011, 07:48

Trzeba być czujnym, by nie zarazić się HCV

Na wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) może chorować nawet 700 tys. Polaków. Zdaniem specjalistów, teraz najczęściej HCV zarażamy się u kosmetyczki, przy wykonywaniu tatuażu czy przekłuwaniu części ciała.

Gabinety kosmetyczne muszą przestrzegać przepisów sanitarnych dotyczących chociażby dezynfekcji sprzętu i dbałości o czystość tzw. „pola operacyjnego”, jednak wszystkie te zabiegi mogą okazać  się małoskuteczne, jeżeli na WZW typu C jest chora kosmetyczka lub narzędzia nie zostały skutecznie zdezynfekowane.

Przykładowo,  przy zabiegach pielęgnacji paznokci, zarówno u klientów jak i u kosmetyczek, dochodzi do drobnych skaleczeń. Jest to niebezpieczne dla klienta, a także dla samej kosmetyczki.

– Niestety wydaje się nam, że do większości zakażeń HCV obecnie dochodzi właśnie w  gabinetach kosmetycznych. Trzeba bowiem pamiętać, że dezynfekcja narzędzi nie zawsze bywa skuteczna. Żeby mieć pewność, co do tego, że zostały one dobrze odkażone, należy używać autoklawów ciśnieniowych – mówi portalowi rynekzdrowia.pl doc. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych.


Prawo nie nakazuje badań
Jak przyznaje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Główny Inspektor Sanitarny, Przemysław Biliński, kosmetyczki nie mają obowiązku badania się w kierunku jakichkolwiek chorób zakaźnych. Taki obowiązek mają chociażby osoby, które pracują przy żywności.  

Dlatego jeżeli chodzi o profilaktykę HCV służby sanitarne będą namawiały kosmetyczki do przebadania się.
– Będziemy w tym roku w każdym gabinecie kosmetycznym. Będą to wizyty kontrolno-edukacyjne, podczas których nasi pracownicy będą miedzy innymi namawiać kosmetyczki do przebadania się w kierunku HCV – mówi nam Przemysław Biliński.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH