
Bardzo możliwe, że w niedalekiej przyszłości o terminie zażycia leku będzie przypominać nam telefon... "wykonany" przez tenże lek.
Współczynnik zgonów wśród diabetyków, osób cierpiących na choroby serca, a także innych chorych wymagających regularnego zażywania leków byłby niższy, gdyby potrzebujący brali konieczne dawki regularnie - wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Zdrowia Nowej Anglii. Mogą w tym pomóc nowe technologie.
Owszem, o regularnym braniu lekarstw może przypominać pielęgniarka, rodzina czy alarm w telefonie. Ale nie zawsze możemy liczyć na pomoc drugiej osoby, a ustawianie konkretnych godzin w kalendarzu telefonu komórkowego może być za trudne dla osób starszych.
Jest jednak rozwiązanie tego problemu. Firma Vitality postanowiła stworzyć system, który przypomni nam o obowiązkowym zażywaniu leków. System działa w następujący sposób - w chwili otwarcia buteleczki (albo innego pojemnika) z lekiem, wysyłany jest sygnał do specjalnego nadajnika. On natomiast przekazuje informację dalej, poprzez sieć komórkową do bazy danych.
Jeśli jednak o odpowiedniej godzinie buteleczka nie zostanie otwarta - wtedy o konieczności zażycia lekarstwa przypomni nam połączona z systemem lampka nocna, która zacznie świecić. Co stanie się, jeśli nadal nie weźmiemy leku? Wtedy lampka zacznie odtwarzać fragmenty muzyki - jeśli i to nie poskutkuje, system automatycznie zadzwoni do nas albo wyśle wiadomość tekstową.
Jak czytamy w serwisie Cellular-News.com, Vitality sprzedaje opisywane rozwiązania na terenie Stanów Zjednoczonych (w cenie 99 dolarów) w wersji bez lampki nocnej. Na razie spotkało się ono z umiarkowanym odzewem klientów. Nic dziwnego - ten pomysł ma kilka wad.
Otwarcie buteleczki z lekiem wcale nie oznacza, że zażyjemy konieczny specyfik. Co, jeśli po łyknięciu specyfiku nie zamkniemy butelki albo zgubimy zakrętkę? A poza tym - czy opisywany system musi być aż tak bardzo skomplikowany? Idea jest rzeczywiście dobra, ale są chyba prostsze metody, aby osiągnąć ten sam efekt.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych