Tychy: kolejny samorząd finansuje szczepienia przeciwko HPV

FARMAKOTERAPIA

Autor: Dziennik Zachodni, LJ/rynekaptek.pl   18-01-2010, 10:36

Tyskie władze miejskie sfinansują szczepienia przeciwko wirusowi HPV powodującemu raka szyjki macicy.

Profilaktyce poddane zostaną 12-latki. Samorząd szacuje, że do zaszczepienia jest ok. tysiąc dziewczynek. Koszt szczepień wyniesie 450 tys. złotych.

Pierwsze szczepienia mają ruszyć wiosną, druga dawka przypadnie na lato, trzecia – wczesną jesienią. Wpierw jednak władze miasta ogłoszą konkurs na dostawcę preparatów.

Pierwsza szczepionka przeciwko wirusowi HPV została zarejestrowana w USA w 2006 roku. Obecnie, także w Polsce, dostępne są produkty dwóch firm: szczepionka cztero- i dwuwalentna (Cervarix firmy GSK i Gardasil firmy Merck).

Władze Tychów zdecydowały się na sfinansowanie szczepień po ubiegłorocznej konferencji Związku Zdrowych Miast Polskich, która odbyła się w Tychach. Szczególnie po wystąpieniu prof. Ryszarda Poręby, kierownika Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Tychach i prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Jego zdaniem, szczepionka może pomóc w wyeliminowaniu raka szyjki macicy: – Oczywiście, dobroczynne skutki dzisiejszych akcji będzie można odczuć dopiero za 10-20 lat, tak więc jest to inwestycja w przyszłość, ale warto ją podjąć – tłumaczy na łamach Dziennika Zachodniego profesor.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH