Tytuł doktora honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dla prof. Wojciecha Kostowskiego

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   17-11-2009, 14:08

Prof. Wojciech Kostowski, psychofarmakolog z warszawskiego Instytutu Psychiatrii i Neurologii otrzymał tytuł doktora honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Promotor honorowego doktoratu, prof. Zbigniew Herman, podkreślał wielkie zasługi prof. Kostowskiego dla polskiej neuropsychofarmakologii. Dorobek prof. Kostowskiego to m.in. 385 oryginalnych prac, publikowanych głównie w pismach naukowych o międzynarodowym zasięgu.

70-letni doktorant to uznany nie tylko w Polsce autorytet w dziedzinie neuropsychofarmakologii, znawca problematyki uzależnień.

W ostatnich latach badał m.in. działanie środków uzależniających, w tym alkoholu, morfiny i kokainy. Jego zdaniem, na to działanie wpływ może mieć serotonina – hormon, będący ważnym neuroprzekaźnikiem w układzie nerwowym.

Opracował też własną koncepcję powstawania uzależnień, opartą na założeniu, że rolę decydującą może w nich odgrywać upośledzenie zaspokojenia popędów.

Profesor stworzył własną szkołę naukową w należącym do warszawskiego instytutu Zakładzie Farmakologii i Fizjologii Układu Nerwowego, którym kieruje. W kręgu naukowych jego zainteresowań są m.in. mechanizmy powstawania uzależnień od alkoholu i narkotyków. Prowadzi badania na zwierzętach, służące zrozumieniu tych mechanizmów oraz wsparciu leczenia uzależnień. Badania pozwoliły np. na uzyskanie linii szczurów o fenotypach nadmiernego i słabego preferowania i picia alkoholu.

Już w latach 70. ubiegłego wieku prowadził badania m.in. nad neuroprzekaźnikami. Badał, jak jeden z neuroprzekaźników –  noradrenalina – wpływa na działanie leków przeciwdepresyjnych. Wykazał też ważną rolę serotoniny i dopaminy w zachowaniach agresywnych u mrówek. Profesor jest zapalonym entomologiem, ma dużą kolekcję mrówek i innych owadów. Prof. Kostowski jest też szefem Wydziału Medycznego Polskiej Akademii Nauk oraz członkiem kilku komitetów PAN - Nauk Fizjologicznych, Nauk Neurologicznych oraz Neurobiologii. Jest również współautorem popularnego podręcznika akademickiego „Farmakologia. Podstawy farmakoterapii”.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH