U dzieci z autyzmem, ADHD i OCD zachodzą podobne zmiany w mózgu

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   28-07-2016, 15:46

U dzieci z autyzmem, ADHD i OCD zachodzą podobne zmiany w mózgu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) lub zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym (OCD) cechują się nieprawidłową budową istoty białej w mózgu - informuje "American Journal of Psychiatry".

Naukowcy z Centre for Addiction and Mental Health w Toronto (Kanada) wykazali, że zaburzenia psychiczne, takie jak autyzm, ADHD i OCD, uznawane za odrębne jednostki nozologiczne, mają wspólny mianownik - charakteryzują się występowaniem nieprawidłowości w obrębie istoty białej (skupiska wypustek nerwowych) mózgu, zwłaszcza w rejonie ciała modzelowatego (spoidła wielkiego).

(Więcej informacji na temat badania można znaleźć pod adresem: DOI: 10.1176/appi.ajp.2016.15111435).

- Wykryliśmy ubytki istoty białej w głównej strukturze łączącej prawą i lewą półkulę mózgu u dzieci z autyzmem, ADHD i OCD, ale nie u dzieci z grupy kontrolnej - mówi koordynatorka badania dr Stephanie Ameis.

Badacze przy pomocy rezonansu magnetycznego zeskanowali mózgi około 200 dzieci.

Zaobserwowali, że najbardziej widoczne zmiany w rejonie ciała modzelowatego - największej i najwcześniej rozwijającej się struktury spajającej obie półkule mózgu - występują u dzieci z autyzmem i ADHD. U maluchów z OCD są one nieco mniej wyraźne - prawdopodobnie dlatego, że zarówno autyzm, jak i ADHD pojawiają się na wcześniejszym etapie rozwoju niż OCD.

Stwierdzono również, że dzieci z poważniejszymi nieprawidłowościami w obrębie istoty białej borykają się na co dzień z większymi problemami w funkcjonowaniu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH