Ucz się języków obcych dla zdrowia

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   04-03-2011, 12:52

Badania naukowców z York University w Toronto dowodzą, że języki obce podnoszą sprawność umysłu i oddalają widmo wielu schorzeń, tj. Alzheimer.

Na wypowiadane słowo nasz mózg dokonuje selekcji, przyporządkowując je do odpowiedniego, znanego nam języka. W ten sposób, mózg porusza się między jednym system językowym a drugim, co umożliwia poprawną reakcję. Proces ten określa się jako przełączanie funkcji poznawczych i zachodzi w korze przedczołowej mózgu.

Badanie przeprowadzone przez specjalistów z York University w Toronto wykazały, że u poliglotów demencja występuje około 5 lat później niż wśród osób, które znają wyłącznie język ojczysty.

Skąd takie wnioski? Sformułowano je na podstawie analizy 450 osób cierpiących na chorobę Alzheimera. W grupie poddanej badaniu, 250 pacjentów posługiwało się dwoma językami – okazało się, że wystąpienie schorzenia nastąpiło u nich zdecydowanie później niż u pozostałych.

Pierwszym objawom demencji towarzyszy odkładanie się blaszek amyloidowych ograniczających sprawność mózgu. Mimo to, umysł nawykły do częstego przełączania fukncji poznawczych może dobrze pracować dłużej niż taki, którego elastyczność nie była regularnie ćwiczona.    

System kontroli poznawczej umożliwia nam kompleksowe myślenie, natomiast częste angażowanie go w wielojęzykową komunikację pozwala utrzymać mózg w formie.

Badaniem zdrowotnych właściwości języków obcych zajął się również zespół dr Magali Perquin z Publicznego Centrum Badań nad Zdrowiem w Luksemburgu. W ocenie tamtejszych specjalistów, posługiwanie się więcej niż dwoma językami działa ochronnie na pamięć seniorów.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH