Udar mózgu - największy wróg chorych z migotaniem przedsionków

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   04-11-2010, 10:06

Udar mózgu to największe zagrożenie dla życia i zdrowia osób z migotaniem przedsionków (MP). W tej grupie chorych występuje on aż pięć razy częściej i przeważnie ma cięższy niż zwykle przebieg - mówili lekarze 3 listopada na konferencji prasowej w Warszawie.

Zapowiedzieli na niej nową erę w prewencji udarów mózgu u chorych z MP, która ma związek z pojawieniem się leków co najmniej tak skutecznych, jak znana od pół wieku warfaryna, ale znacznie wygodniejszych i bezpieczniejszych w stosowaniu.

Pierwszym z nich jest dabigatran, który w październiku 2010 r. został zarejestrowany w USA i Kanadzie w prewencji udarów mózgu u chorych z MP. W Europie, także w Polsce rejestracja leku w tym wskazaniu spodziewana jest w pierwszym kwartale 2011 r. Wkrótce mają być też przedstawione wyniki badań nad innym lekiem - o nazwie riwaroksaban.

Według hipertensjologa prof. Zbigniewa Gacionga z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, szacuje się, że na udar mózgu co roku zapada 60-90 tys. Polaków. Około 30 proc. z nich umiera w pierwszym miesiącu od wystąpienia udaru, a co najmniej połowa nie wraca już do pełnej sprawności i wymaga opieki.

W jednym na sześć przypadków, udar dotyczy chorego z migotaniem przedsionków, zaliczanym do najczęstszych zaburzeń rytmu serca. U pacjentów z MP przedsionki nie kurczą się synchronicznie zgodnie z pracą komór serca, ale wpadają w „chaotyczny, nieskoordynowany taniec”. U tych chorych udar często ma cięższy niż zwykle przebieg i towarzyszy mu dwukrotnie wyższe ryzyko zgonu.

Szacuje się, że w Polsce na migotanie cierpi około 0,5 mln osób, co liczebnie odpowiada populacji Poznania. Ryzyko zaburzenia rośnie wraz z wiekiem i dotyczy aż 10 proc. osób po 80. roku życia.

- Mimo to, leczenie migotania przedsionków nie występuje w katalogu świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia - podkreślił prof. Gaciong.

Wśród czynników ryzyka MP specjalista wymienił przede wszystkim nadciśnienie tętnicze i chorobę wieńcową serca. U pewnego odsetka pacjentów przyczyn tego zaburzenia nie można zidentyfikować. MP może się objawiać kołataniem serca, uczuciem niepokoju, osłabieniem, zmęczeniem, bólem w klatce piersiowej, a nawet utratą świadomości. Czasem nie wywołuje żadnych objawów.

- Udar mózgu jest najgroźniejszym powikłaniem MP - przypomniał prof. Gaciong. Dlatego, według najnowszych europejskich wytycznych, zapobieganie udarom zostało uznane za podstawowy element terapii pacjentów z MP.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH