UE: dopalacze - problem istniejący

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   12-11-2010, 09:58

Według raportu unijnej agencji ds. narkotyków w Lizbonie, w 2009 roku w UE oficjalnie zgłoszono 24 nowe syntetyczne środki psychoaktywne, zwane w Polsce dopalaczami. To rekord.

„W 2009 roku formalnie zgłoszono do unijnego systemu wczesnego ostrzegania 24 nowe syntetyczne substancje psychoaktywne. To największa liczba zgłoszeń w ciągu jednego roku”  – czytamy w opublikowanym w tym tygodniu raporcie Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) w Lizbonie.

„Wydaje się, że syntetyczne psychoaktywne substancje będą w dalszym ciągu najczęściej zgłaszanymi nowymi narkotykami” – dodają autorzy raportu.

Zgodnie z raportem, mefedron (organiczny związek chemiczny, pochodna katynonu, stosowany jako stymulant i empatogen), którego efekty zażycia przypominają działanie amfetaminy czy kokainy, jest czwartym najczęściej używanym w UE narkotykiem (po konopiach indyjskich, ecstasy i kokainie). Aż jedna trzeci z 2295 respondentów ankiety internetowej przeprowadzonej przez EMCDDA wraz z brytyjskim muzycznym magazynem Mixmag przyznała się do zażycia mefedronu w ciągu ostatniego miesiąca, a pozostali w ciągu ostatniego roku bądź wcześniej.

Sprzedaży mefedronu już zakazało 15 państw UE. KE zaproponowała ogólny unijny zakaz mefedronu, który może zostać przyjęty przez 27 państw już w grudniu. KE zapowiedziała też zmianę unijnych przepisów w walce z narkotykami, „tak aby można było lepiej zmierzyć się z rosnącym rynkiem nowych narkotyków”. Jak nieoficjalnie poinformowały źródła polskie, może to nastąpić już w grudniu.

EMCDDA monitoruje dopalacze poprzez system wczesnego ostrzegania o nowych narkotykach, do którego kraje zgłaszają nowe substancje. Sama agencja od 2006 roku monitoruje też internet pod kątem dopalaczy.

W 2010 roku w UE zidentyfikowano 170 sklepów internetowych, w których sprzedawano zarówno legalne, jak i zakazane produkty. Jeśli ograniczyć się tylko do „legalnych dopalaczy”, to najwięcej zarejestrowanych sklepów „on Line” jest w Wielkiej Brytanii (38), następnie w Niemczech i Holandii. Polska, Francja i Węgry mają przynajmniej po pięć zarejestrowanych sklepów   czytamy w raporcie.

Raport EMCDDA to potwierdzenie polskiej diagnozy o zagrożeniu dopalaczami – uważa minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

– Polska diagnoza związana z tak ogromnym zagrożeniem dopalaczami została potwierdzona w diagnozie ośrodków badawczych i raporcie UE – powiedział minister na konferencji prasowej po posiedzeniu ministrów „27” w Brukseli, zachęcając dziennikarzy do lektury nieopublikowanego jeszcze wówczas raportu. Dzięki nagłośnieniu przez Polskę problemu dopalaczy „nie będzie w przyszłości nikogo w KE, kto uzna, że ten problem nie istnieje” – dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH