UE: eksperci zbadają sprawę skażenia jaj fipronilem

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   06-09-2017, 10:22

UE: eksperci zbadają sprawę skażenia jaj fipronilem Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Unia Europejska wyśle ekspertów do czterech krajów unijnych najbardziej dotkniętych skażeniem jajek. Mają oni na miejscu zbadać tę sprawę - zapowiedział we wtorek (5 września) komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis.

Również minister rolnictwa Belgii Denis Ducarme ocenił, że sprawa fipronilu pokazała, że potrzeba bliższej współpracy, aby zapewnić płynną wymianę informacji.

Szefowie firmy, których podejrzewa się o wykorzystanie tego środka do dezynsekcji kurzych ferm, znajdują się w holenderskim areszcie. Tożsamości podejrzanych nie ujawniono, ale według mediów chodzi o szefów przedsiębiorstwa Chickfriend, do którego hodowcy z Holandii i Belgii zwrócili się w sprawie walki z roztoczem znanym jako ptaszyniec kurzy.

Fipronil służy do zwalczania wszy, kleszczy i roztoczy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje go jako substancję "umiarkowanie toksyczną" w przypadku spożycia znacznych ilości. Może powodować uszkodzenia nerek, wątroby i tarczycy. Może być używany w Unii Europejskiej w hodowli zwierząt domowych, ale nie w produkcji żywności.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH