UE: paszport covidowy wejdzie w życie przed wakacjami?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   19-05-2021, 18:02

UE: paszport covidowy wejdzie w życie przed wakacjami? Unia Europejska otworzy sie na turystów dzięki paszportom covidowym? Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Paszport sanitarny zasadniczo wejdzie w życie 26 czerwca w całej Europie – stwierdził 19 maja sekretarz stanu ds. turystyki Jean-Baptiste Lemoyne.

Jednocześnie ogłosił rozpoczęcie kampanii promującej Francję.

Bezpłatne testy na covid dla turystów

Siedząc na tarasie jednej z paryskich kawiarni, Lemoyne zapowiedział w Radiu Sud rozpoczęcie kampanii promującej Francję i jej walory turystyczne.

Zdaniem sekretarza stanu paszporty sanitarne powinny umożliwić ożywienie turystyki w 27 krajach członkowskich UE.

- Francuski rząd zdecydował się mocno promować turystykę w związku ze zbliżającym się sezonem letnim. Koszt kampanii to około 10 mln euro, ma ona zostać prowadzona w 10 krajach - poinformował polityk.

Lemoyne potwierdził, że testy PCR na koronawirusa pozostaną bezpłatne, w tym dla obcokrajowców. - To forma przewagi nad innymi krajami - stwierdził polityk.

Polska w pilotażu paszportów covidowych

Polska dołączyła do pilotażu dotyczącego tzw. paszportów covidowych. Ma się zacząć między 20 a 25 maja.

- To będzie rodzaj aplikacji, w których będą skumulowane informacje na temat osób zaszczepionych, ozdrowieńców oraz osób, które wykonały czy mają aktualny test covidowy - powiedział na antenie RMF FM szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Jak podkreślał Dworczyk, "to jest rozwiązanie unijne i do niego wchodzi część krajów Unii".

- Na początku nie wejdą wszyscy zainteresowani do tego systemu, natomiast szczegóły w najbliższych dniach na pewno przedstawi Ministerstwo Zdrowia, bo ono prowadzi ten program - dodał.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH