UE: trwają dyskusje o wprowadzeniu tzw. paszportów szczepień

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   15-01-2021, 14:32

UE: trwają dyskusje o wprowadzeniu tzw. paszportów szczepień Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wicerzeczniczka Komisji Europejskiej Dana Spinant poinformowała 15 stycznia konferencji prasowej o toczących się dyskusjach na temat wprowadzenia tzw. paszportów szczepień, które ułatwiałyby podróże i dostęp do pewnych usług.

- Toczy się wiele dyskusji na wielu poziomach o dowodzie zaszczepienia dla osób, które są szczepione w różnych krajach. A także na temat tego, co ma ten dowód szczepienia dawać, jeśli chodzi o dostęp do podróży czy określonych usług - oświadczyła Spinant.

Przypomniała, że przewodnicząca KE Ursula von der Leyen jest zdecydowanie za wprowadzeniem takiego dokumentu.

- Dyskusja musi się odbyć na najwyższym poziomie UE. Nie jest to dyskusja medyczna, tylko polityczna - zastrzegła Spinant. Nie potrafiła jednak odpowiedzieć na pytanie, czy kwestia ta zostanie podjęta na najbliższej wideokonferencji szefów państw i rządów UE w czwartek, 21 stycznia.

Gorącą dyskusję na ten temat na posiedzeniu Rady Europejskiej zapowiada natomiast brytyjski dziennik "The Guardian". Gazeta wskazuje, że największym zwolennikiem Covid-paszportów jest premier Grecji Kiriakos Mitsotakis. Napisał on w tej sprawie list do von der Leyen. Inne kraje są bardziej powściągliwe i wolałyby uniknąć dzielenia obywateli ze względu na zaszczepienie.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH