UK: w czasie epidemii wzrosło zapotrzebowanie na antydepresanty

FARMAKOTERAPIA

Autor: chemistanddruggist.co.uk/ rynekaptek.pl   17-12-2020, 13:02

UK: w czasie epidemii wzrosło zapotrzebowanie na antydepresanty Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według brytyjskiego NHS Business Services Authority (NHSBSA) liczba leków przeciwdepresyjnych przepisanych w tym kraju w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy pandemii wzrosła o prawie 5% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Raport opublikowany w zeszłym tygodniu (10 grudnia), wykazał, że od marca do września tego roku wystawiono 45,6 mln recept na leki przeciwdepresyjne. Oznacza to wzrost o 4,8% w porównaniu z 43,5 mln przepisanych w tym samym okresie ubiegłego roku.

W raporcie NHSBSA przeanalizowano również trendy podczas pandemii w przepisywaniu leków w poszczególnych obszarach: stymulujących ośrodkowy układ nerwowy (OUN) i leków stosowanych w zespole nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), leków na demencję, stosowane w psychozach i zaburzeniach pokrewnych oraz leków nasennych i przeciwlękowych.

Liczba przepisanych stymulantów ośrodkowego układu nerwowego i leków na ADHD wzrosła w pierwszych siedmiu miesiącach pandemii do 1,04 mln, co stanowi wzrost o 2,5% w porównaniu z 1,01 mln leków przepisywanych między marcem a wrześniem ubiegłego roku.

Wzrosła również liczba recept na leki stosowane w leczeniu psychoz i zaburzeń pokrewnych - do 7,5 mln. To o 4% więcej niż 7,25 mln opakowań wydanych między marcem a wrześniem 2019 r.

Z kolei liczba leków nasennych i przeciwlękowych przepisanych w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy pandemii zmniejszyła się o 2% do 8,3 mln.

Mniej też przepisano leków na demencję między marcem a wrześniem tego roku - 2,39 mln, co oznacza spadek o 1% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

W raporcie porównano też dane dotyczące leków przeciwdepresyjnych przepisanych w latach 2019-2020 w porównaniu do lat 2015-2016. Tu wzrost wyniósł 23 procent.

Więcej: chemistanddruggist.co.uk

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH