UK: większy odstęp między dawkami zwiększa skuteczność

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   21-01-2021, 14:34

UK: większy odstęp między dawkami zwiększa skuteczność Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z danych, jakimi dysponuje rząd Wielkiej Brytanii, wynika, że decyzja o zwiększeniu do 12 tygodni odstępu między podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki przeciw Covid-19 firm Pfizer/BioNTech była słuszna - powiedział 21 stycznia minister zdrowia Matt Hancock.

- Efektywność działania szczepionki na poziomie około 89 proc. pojawia się między 14. i 21. dniem po podaniu pierwszej dawki - poinformował brytyjskich parlamentarzystów minister.

Dodał, że dokonał przeglądu danych i potwierdzają one słuszność decyzji o przejściu na 12-tygodniowy odstęp między pierwszą a drugą dawką.

Hancock przekazał także, że skuteczność szczepionki jest na bieżąco oceniana dzięki zbieraniu danych o osobach, które ją przyjęły, i o tych, które się zakaziły. - Monitorujemy to i opublikujemy te dane - zapewnił minister.

Brytyjska komisja ds. szczepień zaleciła pod koniec grudnia podawanie drugiej dawki szczepionki Pfizera/BioNTechu w odstępie od 3 do 12 tygodni po pierwszej. Wcześniejsza rekomendacja mówiła o trzech tygodniach odstępu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH